18. maijs, 2016

Iesaka jau tagad gatavoties ES Vispārīgās datu aizsardzības regulas ievērošanai

2018.gadā stāsies spēkā ES Vispārīgā datu aizsardzības regula (GDPR – General Data Protection Regulation), kas uzliks par pienākumu uzņēmumiem ne tikai atbildīgāk apstrādāt savu klientu datus, bet arī pēc viņu lūguma tos pienācīgi izdzēst. Patērētājiem Eiropā visbeidzot būs nodrošinātas tiesības “tikt aizmirstiem”, taču tikai pēc tam, kad uzņēmumi būs sagatavojušies šīs regulas īstenošanai.
Vispārīgā datu aizsardzības regula pēc būtības nozīmē uzņēmumu pienākumu nodrošināt savu klientu privātās, viņus identificējošās informācijas aizsardzību. Organizācijām, kas to nenodrošinās, draudēs sodi un sankcijas. Taču biznesa videi kļūstot arvien mobilākai un balstītai mākoņdatošanā, kļūst arvien grūtāk nosargāt grūti pieejamus datus.
Progresīvu programmrisinājumu izplatītāja “Baltimax” norāda, ka ES Vispārīgās datu aizsardzības regulas ievērošanai var un pat ieteicams gatavoties jau tagad. “Ņemot vērā to laiku, kas parasti nepieciešams jaunu sistēmu un labo prakšu ieviešanai uzņēmumos, jo agrāk sāks gatavoties, jo sagatavotāki būs 2018.gadā,” norāda uzņēmuma pārstāvis Deivids Švēgžda.
Uzņēmumiem vispirms būtu ieteicams veikt izmantojamās datu aizsardzības un pārvadības prakses auditu: kādi klientu dati tiek vākti, kur tie tiek glabāti un kā sargāti, vai tie tiek pienācīgi pārvaldīti un dzēsti, kuram no darbiniekiem vai uzņēmuma partneriem ir piekļuve šiem datiem.
Drošības eksperti iesaka nodaļā iecelt par klientu datu aizsardzību atbildīgo darbinieku. Šim speciālistam būtu ne tikai jāuzrauga uzņēmuma izmantojamie datu rezerves kopiju veidošanas risinājumi, jānodrošina pienācīga arhivēšana un datu atjaunošana drošības incidentu gadījumā, bet arī nepieciešamības gadījumā jāsniedz pierādījumi, ka uzņēmums pienācīgi ievēro ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu.
Atšķirīgu rīku vietā uzņēmumi var izvēlēties kompleksus risinājumus, piemēram, “Druva inSync”, kas ne tikai veido datu rezerves kopijas, bet arī nosaka no jauna izveidojamus failus, to saglabāšanas vietu, ļauj automātiski pielāgot aizsardzības noteikumus, kā arī attālināti izdzēst datus no pazaudētas vai nozagtas mobilās ierīces.
“Vairumā uzņēmumu dati “dzīvo starp darbības procesiem un atšķirīgām ierīcēm, ap 40% uzņēmuma datu nekad nenokļūst galvenajās IT platformās. Tāpēc ir svarīgi aizsargāt mobilajās ierīcēs uzkrājamos datus un ir vērts izmantot ne tikai datu rezerves kopiju veidošanas risinājumus, bet arī datu šifrēšanu,” iesaka “Baltimax” pārstāvis D.Švēgžda.
Tāpat būtu nepieciešams par veicamajām datu drošības izmaiņām brīdināt visus ar šo informāciju strādājošos darbiniekus, atjaunot uzņēmuma pausto privātuma politiku, sagatavot pienācīgu iekšējās un ārējās komunikācijas stratēģiju.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Avatar for Tas pats Jānis
Tas pats Jānis - 18. maijs, 2016

Pilnīgs Švēgžda ar to datu aizsardzību, ja jau jātaisa tāds reklāmraksts un nav naudas recenzentam, kam nav sveša latviešu valodas gramatika.

    Avatar for KEPKE
    KEPKE - 19. maijs, 2016

    Būtu jau labi, ja valsts iestāžu sagatavotos un pusi veidlapu, līgumu, iesniegumu un formu sniegtu vismaz atbilstoši 6. klases līmenim.
    Bet nu cik noprotu pēc likumdošanas, tad šis atkal attiecas uz privāto biznesu, jo valsts aparātam likums ļauj glabāt visu, kas nepieciešams valsts iestādes darbībai vienalga cik droši un kā.

lvLatviešu valoda