25. augusts, 2017

Kā inovācijas finanšu jomā mainīs manu dzīvi

Pirms 30 gadiem visi Latvijas iedzīvotāji algu saņēma skaidrā naudā. Algas dienā veidojas garas rindas un bija pavisam ierasti aizņemties desmitnieku no drauga vai kolēģa. Dzīve ir gājusi uz priekšu un šobrīd absolūti lielākā daļa no mums algu saņem savā kontā un tikai retais “uz rokas. Stabilu vietu ikdienas dzīvē aizņem internetbanku pakalpojumu izmntošana. Norēķini par precēm un pakalpojumiem ar bankas maksājumu karti ir kļuvuši par ikdienu, bet tirgotāji, kas kartes nepieņem ir spiesti rēķināties, ka zaudēs daļu no klientiem.
Viena no finanšu nozarēm, kuru inovācijas ir kardināli mainījušas ir kredītēšana. Piedāvājumu klāsts un, līdz ar to arī izvēles iespējas ir būtiski pieaugušas. Daļēji tas skaidrojams ar tehnoloģiju attīstību, bet lielu lomu spēlēja arī globālā ekonomiskā krīze. Krīzes apstākļos zaudēja daudz naudu, daļa arī bankrotēja. Sargājoties no riskiem, kredītiestādes ievērojami sašaurināja privātpersonu kreditēšanu, bet vieta, kā mēs zinām, nemēdz palikt tukša. Uzvaras gājienu piedzīvoja nebanku aizdevēji. Šie uzņēmumi ieviesa iespēju – pieteikt un saņemt kredītus internetā. Ātra izvērtēšana un ātri naudas pārskaitījumi ļauj klientiem tikt pie aizdevuma dažu minūšu laikā, bet prasa par to augstu cenu, jo procentu likmes ir par kārtu lielākas kā banku pakalpojumiem. Par laimi salīdzināt izmaksas un atrast piemērotāko variantu, sevišķi situācijās, kad jāvērtē ātrie kredīti nodrošina Kredit.lv. Tagad, kad ir pamodušās un arī ievieš inovācijas, vilciens jau daļēji ir aizgājis, jo patērētāji ir pieraduši pie noteiktu pakalpojumu izmantošanas un mainīt ieradumus nav nemaz tik viegli.
Juridisko personu kreditēšanas jomā inovācijas tiek ieviestas, taču, galvenokārt, mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanā. Lielo uzņēmumu apkalpošana joprojām ir banku darbības lauciņš, jo nevienam citam uzņēmumam gluži vienkārši nav pietiekami lieli finanšu līdzekļi, lai finansētu darījumus vairāku simtu tūkstošu un miljonu eiro apmērā. Daļēji šajā lauciņā cenšas iespraukties savstarpējo aizdevumu platformas, tomēr lielākā daļa koncentrējas uz privātpersonām. Starp citu arī Baltijas valstu iedzīvotāji var investēt un arī aizņemties no savstarpējo aizdevumu platformām (Twino, Finbee, Mintos, Bondora, Savy). Ieguldīt var gan dažus desmitus gan vairākus tūkstošus eiro, taču jārēķinas, ka lielāku darījumu veikšanu Latvijā regulē speciāls likums un gūtā var tikt aplikta ar nodokļiem.

Nākotnes tendences un perspektīvas

 

Zibenīgi norēķini

Eiropas Centrālā banka un arī Latvijā plāno tuvākā pusgada laikā Eiropā ieviest zibenīgos jeb tūlītējos norēķinus. Ja šobrīd naudas pārskaitījumi ES ietvaros var aizņemt pat vairāk kā vienu darba dienu, tad līdz ar zibenīgo norēķinu sistēmas ieviešanu naudas pārskaitījumi notiks dažu sekunžu laikā.
Jaunās tehnoloģijas ļaus nodrošināt ātrus naudas pārskaitījumus, izmantojot maksājumu kartes, internetbanku un pat mobilos tālruņus. Rezultātā varam prognozēt, ka mobilo telefonu izmantošana norēķiniem un pirkumiem no marginālas parādības kļūs par ikdienu daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Šobrīd mobilie tālruņi norēķiniem tiek izmantoti pārsvarā, lai samaksātu par stāvvietu, ziedotu naudu internetā vai nobalsotu, zvanot uz paaugstinātas maksas numuriem.

Maksā tikai par izlietoto

Banku sektorā overdrafts nav nekas jauns. Tas ir pakalpojums, kas ļauj tērēt naudu savas kredītlīnijas ietvaros, taču tagad šai tendencei plāno sekot arī apdrošinātāji. Viens no celmlaužiem šajā jomā ir bāzētais uzņēmums – Metromile, kas piedāvā pirkt OCTA un maksāt tikai par nobrauktajiem kilometriem. ASV auto apdrošināšanas cenas mēdz sasniegt pat vairāk kā 1000 eiro gadā un šāds pakalpojums varētu būt ļoti pieprasīts. Latvijā OCTA cenas vēl ir salīdzinoši zemas, taču apdrošinātāji mums visu laiku draud, ka cels cenas un reāli tas pakāpeniski arī notiek. Tas nozīmē, ka ir tikai laika jautājums, kamēr šāds apdrošināšanas risinājums ieviesīsies arī Latvijā

Banku filiāļu izzušana

Ar katru gadu Latvijā samazinās kredītiestāžu filiāļu skaits. To sekmē iedzīvotāju skaita samazināšanās reģionos un valstī kopumā, taču tas nav galvenais iemesls. Banku ieviestā internetbankas funkcionalitāte izskauž nepieciešamību pēc filiālēm. Vairākas ASV jau ir pilnībā atteikušās no filiālēm un varam prognozēt, ka arī Latvijā šī tendence varētu tikai nostiprināties.

Atteikšanās no skaidras naudas

Bezskaidras naudas norēķiniem turpinot uzvaras gājienu, var pienākt bīdis, kad skaidras naudas aprite kļūs minimāla vai nebūs vispār. Jau tagad vairākās Eiropas valstīs, sevišķi Zviedrijā iedzīvotāji lieto, galvenokārt, tikai bezskaidras naudas norēķinus. Rezultātā daļa veikalu un pakalpojumu sniedzēju, t.sk. sabiedriskā transporta uzņēmumi vairs nepieņem skaidru naudu.
Iemesli šādai attīstībai ir vairāki. Pirmkārt, paaugstina maksu par skaidras naudas inkasēšanas pakalpojumiem. Rezultātā veikalniekiem veikt darījumus ar skaidru naudu kļūst aizvien dārgāk. Otrkārt, pierod pie darījumiem ar maksājumu kartēm un citiem bezskaidras naudas norēķiniem un uzskata, ka tie ir lētāki. Treškārt, valdības cenšas pastiprināt kontroli pār iedzīvotājiem un nosaka ierobežojumus skaidras naudas glabāšanai un darījumiem ar to. Arī Latvijā mēs redzam, ka skaidras naudas darījumi tiek apkaroti aizvien vairāk, aizbildinoties ar nepieciešamību ierobežot “pelēko” ekonomiku.
Diemžēl inovācijām finanšu jomā ir arī mīnusi, kas, galvenokārt, saistīti ar pieaugošo kontroli pār iedzīvotājiem. Var pienākt brīdis, kad pārvalde un uzņēmumi ar pietiekamiem resursiem varēs iegūt pilnīgi visu informāciju par konkrētā indivīda darījumiem. Šajā aspektā ir ietverti arī ļoti daudzi drošības riski, bet par to runāsim kādā no nākamajām reizēm.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda