Sākums arhivs Nostaļģiskais muzikālais noformējums

Nostaļģiskais muzikālais noformējums

2 minūtes lasīšanai
SAKSAFONS

Izpētot Jānīša atsūtīto drazu, atradu vienu ļoti nostaļģisku gabalu, kas ir atrodams latviešu kino klasikas zelta fondā. Nemāku teikt, vai Juris Millers ir runājis par šo filmu savā raidījumā Kino koncerts, kurš ir dzirdams Radio SWH ēterā, taču mans ieteikums, par to noteikti vajadzētu runāt. Bet tas tā. Nav būtiskākais. Tā ir muzikālā tēma no filmas Ilgais ceļš kāpās, kas principā ir pirmā daudzsēriju mākslas filma, jeb pirmais seriāls latviešu kinomatogrāfijā.
Ar astoņdesmito gadu sākumu datētajai septiņu sēriju filmai ILGAIS CEĻŠ KĀPĀS viens no scenārija autoriem ir toreizējais Padomju Latvijas kinematogrāfijas galvenais priekšnieks (LPSR Valsts Kinematogrāfijas komitejas priekšsēdētājs) Oļegs Rudņevs.
Kā teikts filmas anotācijā tās iznākšanas gadā: “Filmas darbība aptver lielu laika posmu - no 1939. gada līdz mūsu dienām.
Filmas darbības vieta ir neliels zvejnieku ciemats Rīgas jūras līča krastā. Tas viss jau filmā tā ir - dzīve zvejnieku ciematā, Martas un Artūra mīlestība, kara laika pārbaudījumi visas tautas un arī abu filmas galveno varoņu dzīvē, Martas laulība ar Rihardu un šķiršanās, Martas dzīve Sibīrijā. Artūra apcietināšana un viņa līdzdalība karā - partizānos un sarkanajā armijā. Arī pārējo cilvēku likteņi rādīti ciešā sasaistē ar laiku un vēsturiskajām norisēm.
Par filmu var runāt - pirmkārt, kā par pirmo daudzsēriju filmu latviešu kino vēsturē otrkārt - scenārija materiāls nonāca spraiga sižeta filmu meistara Aloiza Brenča rokās, kas bija apliecinājis prasmi tikt galā ar notikumiem un cilvēku likteņiem, spējot atklāt rīcības motivāciju, cilvēka un sabiedrības konfliktu. Treškārt, meistara rīcībā bija aktieri, kuri spēja dzīvot katru savas ekrāna dzīves brīdi kā savu un kā vienīgo. Tāpēc filma ir dzīva, pieņemama un skatāma vēl šodien... Un beigu beigās - vēstures notikumu interpretācija, kas, varēja būt tikai un vienīgi oficiālās ideoloģijas prasībām atbilstoša, patiesībā bija adaptēta tieši piemērojoties šī “savienības skatītāja” priekšstatiem par Baltijas tautu vēsturi, par notikumu attīstību, par cīņām starp “par” un “pret” spēkiem.

Tik daudz par pašu filmu, bet tā muzikālā tēma ir jādzird. Tā ir jāizjūt. Jūtams meistara pirksts. Jo autors ir pats maestro Raimonds Pauls

http://player.soundcloud.com/player.swf?url=http%3A%2F%2Fapi.soundcloud.com%2Ftracks%2F22652810%3Fsecret_token%3Ds-JQboH&show_comments=true&auto_play=false&color=666633

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In arhivs
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…