5. septembris, 2011

Nostaļģiskais muzikālais noformējums

SAKSAFONS

Izpētot Jānīša atsūtīto drazu, atradu vienu ļoti nostaļģisku gabalu, kas ir atrodams latviešu kino klasikas zelta fondā. Nemāku teikt, vai Juris Millers ir runājis par šo filmu savā raidījumā Kino koncerts, kurš ir dzirdams Radio SWH ēterā, taču mans ieteikums, par to noteikti vajadzētu runāt. Bet tas tā. Nav būtiskākais. Tā ir muzikālā tēma no filmas Ilgais ceļš kāpās, kas principā ir pirmā daudzsēriju mākslas filma, jeb pirmais seriāls latviešu kinomatogrāfijā.
Ar astoņdesmito gadu sākumu datētajai septiņu sēriju filmai ILGAIS CEĻŠ KĀPĀS viens no scenārija autoriem ir toreizējais Padomju Latvijas kinematogrāfijas galvenais priekšnieks (LPSR Valsts Kinematogrāfijas komitejas priekšsēdētājs) Oļegs Rudņevs.
Kā teikts filmas anotācijā tās iznākšanas gadā: “Filmas darbība aptver lielu laika posmu - no 1939. gada līdz mūsu dienām.
Filmas darbības vieta ir neliels zvejnieku ciemats Rīgas jūras līča krastā. Tas viss jau filmā tā ir - dzīve zvejnieku ciematā, Martas un Artūra mīlestība, kara laika pārbaudījumi visas tautas un arī abu filmas galveno varoņu dzīvē, Martas laulība ar Rihardu un šķiršanās, Martas dzīve Sibīrijā. Artūra apcietināšana un viņa līdzdalība karā - partizānos un sarkanajā armijā. Arī pārējo cilvēku likteņi rādīti ciešā sasaistē ar laiku un vēsturiskajām norisēm.
Par filmu var runāt - pirmkārt, kā par pirmo daudzsēriju filmu latviešu kino vēsturē otrkārt - scenārija materiāls nonāca spraiga sižeta filmu meistara Aloiza Brenča rokās, kas bija apliecinājis prasmi tikt galā ar notikumiem un cilvēku likteņiem, spējot atklāt rīcības motivāciju, cilvēka un sabiedrības konfliktu. Treškārt, meistara rīcībā bija aktieri, kuri spēja dzīvot katru savas ekrāna dzīves brīdi kā savu un kā vienīgo. Tāpēc filma ir dzīva, pieņemama un skatāma vēl šodien... Un beigu beigās - vēstures notikumu interpretācija, kas, varēja būt tikai un vienīgi oficiālās ideoloģijas prasībām atbilstoša, patiesībā bija adaptēta tieši piemērojoties šī “savienības skatītāja” priekšstatiem par Baltijas tautu vēsturi, par notikumu attīstību, par cīņām starp “par” un “pret” spēkiem.

Tik daudz par pašu filmu, bet tā muzikālā tēma ir jādzird. Tā ir jāizjūt. Jūtams meistara pirksts. Jo autors ir pats maestro Raimonds Pauls

http://player.soundcloud.com/player.swf?url=http%3A%2F%2Fapi.soundcloud.com%2Ftracks%2F22652810%3Fsecret_token%3Ds-JQboH&show_comments=true&auto_play=false&color=666633

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda