30. septembris, 2016

Vecāki un prātīgāki? Uzzini ar kādiem apdraudējumiem tiešsaistē saskaras tie, kam pāri 55!

Kaspersky Lab un B2B International jaunākais pētījums ir radījis bažas par personu, kas vecākas par 55 gadiem, drošību internetā.

Pētījuma konstatējumi, kam pārskatā dots nosaukums «Vecāki un prātīgāki? Skats uz apdraudējumiem, ar ko tiešsaistē saskaras tie, kam pāri 55», parāda, ka šī vecuma grupa var riskanti uzvesties internetā un bieži kļūst par krāpšanas upuri.

Iegūtie dati ir satraucoši, jo pētījums, kurā tika aptaujāti 12 546 interneta lietotāji visā pasaulē, liecina, ka vecākā paaudze patiesībā ir ļoti pievilcīgs mērķis kibernoziedzniekiem. Kad tie, kam pāri 55, ir tiešsaistē, daudzi no viņiem iepērkas, veic bankas darījumus un sazinās ar tuviniekiem bez efektīvas sevis un sev vissvarīgāko lietu aizsardzības pret kibernoziedzniekiem.

Lai gan šīs vecuma grupas pārstāvji biežāk instalē drošības programmatūru savos datoros, viņi retāk aizsargā savas mobilās ierīces vai maina paradumus tiešsaistē, lai paliktu drošībā. Piemēram, viņi mazāk par citām vecuma grupām (30 % salīdzinājumā ar 38 %) izmanto stingrus konfidencialitātes iestatījumus sociālajos medijos un pārlūkā. Tāpat ir mazāka varbūtība, ka viņi izmantos ierīcēs ietvertās drošības funkcijas (piemēram, «atrast manu ierīci») vai virtuālo privāto tīklu — attiecīgi 28 % un 10 % salīdzinājumā ar 42 % un 16 % visu vecumu lietotāju. Kad viņi dalās informācijā, tikai 35 % atkārtoti pārbauda ziņojumus pirms nosūtīšanas, un tikai 16 % izvairās dalīties informācijā, kad ir noguruši (salīdzinājumā ar 44 % un 31 % visjaunāko respondentu vidū).

Vecākā paaudze izmanto internetu visai daudzveidīgi, tādējādi palielinot savu neaizsargātību pret kibernoziedzniekiem, ja turpina piekļūt internetam bez piesardzības pasākumiem. Viņi izmanto internetu, lai sazinātos ar citiem — 94 % no tiem, kam pāri 55, regulāri sūta vēstules pa e-pastu. Turklāt viņi pieslēdzas internetam, lai veiktu ikdienas uzdevumus. Šī vecuma grupa biežāk par citām veic finansiālus darījumus, izmantojot internetu, — 90 % no tiem, kam pāri 55, iepērkas un veic bankas darījumus tiešsaistē (salīdzinājumā ar visu vecuma grupu lietotāju vidējo rādītāju 84 %).

Tomēr par spīti tam, tikai puse no tiem, kas vecāki par 55 gadiem, (49 %) raizējas par savu neaizsargātību, kad pērk preces internetā, un lielākā daļa (86 %) neuzskata, ka ir kibernoziedznieku mērķis. Satraucoši, ka divas piektdaļas (40 %) ir pakļāvušas sevi riskam, daloties finansiālā informācijā atklātas piekļuves resursos (salīdzinājumā ar 15 % visās vecuma grupās kopā).

Kiberpratības trūkums padara par 55 gadiem vecākas personas mazāk sagatavotas tiešsaistes vides briesmām. Tādējādi šī paaudze kļūst par kibernoziedznieku upuri. Pārskats liecina, ka 20 % interneta lietotāju ir gados vecāki radi, kas saskārušies ar ļaunprogrammatūru, un 14 % ir padzīvojuši radinieki, kas iekrituši viltus balvu izložu slazdos internetā. Turklāt 13 % ir gados vecāki radi, kas publicējuši pārāk daudz personīgās informācijas par sevi internetā, un 12 % ir padzīvojuši radinieki, kas kļuvuši par tiešsaistes krāpšanas upuriem, skatījušies nepiemērotu/necenzētu saturu vai sazinājušies ar bīstamiem svešiniekiem internetā.

Lai uzzinātu vairāk par gados vecāku lietotāju uzvedību tiešsaistē un apdraudējumiem, ar ko viņi saskaras internetā, lūdzu, apmeklējiet šo lapu. Turklāt jūs varat pārbaudīt savu kiberpratības līmeni https://blog.kaspersky.com/cyber-savvy-quiz/. Lai izlasītu vairāk padomu, kā pasargāt sevi tiešsaistē, noklikšķiniet uz saites https://blog.kaspersky.com/tag/cybersavvy.

 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda