26. aprīlis, 2017

Cik vērts ir tavā tālrunī esošais fotoarhīvs?

Lai gan lietotāji apgalvo, ka savas atmiņas vērtē augstāk par jebkādu citu veidu datiem, kas glabājas viņu digitālajās ierīcēs, viņi labprāt tās lēti pārdotu, liecina Kaspersky Lab pētījums. Aptauja parādīja, ka 49 % respondentu privātas un konfidenciālas pašu ir visdārgākie dati viņu ierīcēs, kam seko viņu bērnu un laulāto fotogrāfijas. Domu par šo dārgo atmiņu zaudējumu viņi uzskata par daudz sarūgtinošāku nekā perspektīvu piedzīvot autoavāriju, šķirties no partnera vai sastrīdēties ar draugu vai ģimenes locekli. Tomēr, sastopoties ar lēmumu dzēst šos datus par naudu, viņi bija ar mieru šķirties no saviem digitālajiem datiem, piemēram, fotogrāfijām, par nieka 10,37 EUR.
Respondenti atbildēja, ka digitālajām atmiņām ir īpaša vieta viņu sirdī, iespējams, tāpēc, ka šīs atmiņas tiek uzskatītas par neaizstājamām. Piemēram, vairāk nekā divas piektdaļas sacīja, ka viņi nespētu aizstāt savu ceļojumu (45 %), bērnu (44 %) vai paši savas (40 %) un videoklipus. Aptauja liecina, ka vairums domu par šo dārgo atmiņu zaudējumu uzskata par ļoti sarūgtinošu. Patiesībā šis jaunākais Kaspersky Lab pētījums parāda, ka ļaudis savas un bieži vērtē augstāk pat par saviem partneriem, draugiem un mīļdzīvniekiem.
Kaspersky Lab jautāja respondentiem, cik sarūgtināti viņi būtu dažādās situācijās, tostarp saslimstot ģimenes loceklim, izšķiroties no partnera, piedzīvojot autoavāriju, zaudējot savus digitālos fotoattēlus, kontaktinformāciju u. c. Visā pasaulē vissarūgtinošākais notikums, ko respondenti varētu piedzīvot, izrādījās ģimenes locekļa slimība, kas ierindojās pirmajā vietā. Daudzos pasaules reģionos otrajā un trešajā vietā ierindojās nozaudēšana vai zādzība un digitālo fotoattēlu zaudējums, atstājot autoavārijas, šķiršanos no partnera, neveiksmīgas darbdienas, strīdus ar ģimenes locekļiem un draugiem un dažkārt pat mīļdzīvnieka slimību zemākās sarūgtinošo notikumu pozīcijās.
Tomēr eksperiments, ko pēc Kaspersky Lab pasūtījuma veica Vircburgas universitātes mediju psihologi, parādīja pētniekiem pretrunīgu rezultātu: lai gan lietotāji apgalvo, ka mīl savus datus, viņi ir gatavi tos arī pārsteidzoši lēti pārdot.
Eksperimenta dalībniekiem tika lūgts naudas izteiksmē novērtēt datus, kas ir saglabāti viņu viedtālrunī, tostarp ģimenes un draugu fotogrāfijas, kontaktinformāciju un personas dokumentus. Pārsteidzoši, ka vērtība, ko dalībnieki piešķīra saviem datiem, bija ievērojami mazāka par gaidīto, ņemot vērā sarūgtinājumu, ko viņi teicās, ka varētu izjust, ja zaudētu šos datus. Parasti ar lielāku summu nekā citu veidu dati tika novērtēta finanšu un maksājumu informācija (vidēji 13,33 EUR). Kontaktinformācija tika uzskatīta par vidēji 11,89 EUR vērtu, bet kopumā vidēji tika novērtētas tikai ar 10,37 EUR.
Turklāt eksperiments parādīja, ka tieši visdārgākās atmiņas dalībnieki, visticamāk, apmainītu naudu. Kad dalībniekiem par viņu datu dzēšanu (dati patiesībā netika izdzēsti) tika piedāvāta samaksa (pamatojoties uz iepriekš minētajām summām), datu kategorijas, kuru dzēšanai viņi visbiežāk piekrita, bija ģimenes un draugu fotogrāfijas, personas dokumenti un pašu dalībnieku fotogrāfijas.
Lai iepazītos ar plašāku informāciju par eksperimentu un pētījumu, lūdzu, skatiet pārskatu «Riskē ar datu sirdssāpēm: ir sāpīgi zaudēt iemīļotos datus».

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda