15. septembris, 2020

Bibliogrāfisko ierakstu skaits Valsts nozīmes elektroniskajā kopkatalogā sasniedz 1 miljonu

biblioteka

Septembra sākumā Valsts nozīmes bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā tika sasniegts 1 miljons bibliogrāfisko ierakstu, kas pierāda Kopkatalogu kā nozīmīgu un reprezentatīvu tiešsaistes meklēšanas sistēmu par resursiem, kuri pieejami mūsu lielākajās bibliotēkās. 1000000. ieraksts ir veikts Latvijas Universitātes bibliotēkā par A. Kukarkina grāmatu “Čārlzs Čaplins un viņa filmas”. Valsts nozīmes bibliotēku kopkatalogā bibliogrāfiskos ierakstus veido 11 bibliotēkas – lielākās augstskolu un zinātniskās bibliotēkas, kā arī Latvijas Nacionālā bibliotēka, savukārt Kopkataloga uzturēšanu un tehnisko darbību nodrošina Kultūras informācijas sistēmu centrs.

nozīmes bibliotēku elektroniskais kopkatalogs integrētajā bibliotēku informācijas sistēmā ALEPH 500 izveidots 2000. gadā, un vislielāko papildinājumu Kopkatalogā šo gadu laikā devušas Latvijas Nacionālā bibliotēka un Latvijas Universitātes bibliotēka.

Kopkatalogu regulāri izmanto arī lietotāji no citām valstīm. Tradicionāli vispopulārākais tas ir mūsu kaimiņvalsts Lietuvas lietotāju vidū, piemēram, šajā – 2020. gadā – veikti 1343 informācijas meklējumi jeb sesijas no Lietuvas. No Vācijas Kopkatalogs izmantots  919 sesijās, no ASV – 754, no Igaunijas – 665, no Krievijas – 508 sesijās.

Bez jau minētajām bibliotēkām Kopkataloga veidošanā piedalās Latvijas Lauksaimniecības universitātes Fundamentālā bibliotēka, Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēka, Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskā bibliotēka, Latvijas Kultūras akadēmijas bibliotēka, Latvijas Jūras akadēmijas bibliotēka, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas “RISEBA” bibliotēka, Rīgas Juridiskās augstskolas bibliotēka un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja bibliotēka. Ļoti aktīvi nozīmes bibliotēku elektronisko Kopkatalogu ar bibliogrāfiskajiem ierakstiem bibliotēkas papildinājušas šī gada pirmajā pusē, kad Covid-19 radīto draudu dēļ valstī bija izsludināta ārkārtas situācija un bibliotēkas publikas apmeklējumam bija slēgtas. Laikā no marta līdz jūnijam Kopkatalogs papildināts ar 20405 ierakstiem, no kuriem lielāko ieguldījumu devušas šādas bibliotēkas: Latvijas Nacionālā bibliotēka (12973 ieraksti), Latvijas Universitātes bibliotēka (4446 ieraksti) un Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskā bibliotēka (1293 ieraksti).

Integrēto bibliotēku informācijas sistēmu ALEPH 500, kurā izveidots Kopkatalogs, izstrādājis vadošs starptautiska mēroga ExLibris, kas piedāvā vēl daudzus dažādus tehnoloģiskos risinājumus bibliotēku un informācijas centru vajadzībām, tai skaitā akadēmisko resursu interneta meklētāju Primo, kuru izmantojot, arī iespējams meklēt informāciju nozīmes bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā. Kultūras informācijas sistēmu centrs nodrošina ALEPH 500 un Primo tehnisko darbību Latvijas bibliotēkām, un ir pārstāvis organizācijā IGeLU, kas ir starptautiska ExLibris Group produktu lietotāju organizācija (International Group of ExLibris Users) un kuras mērķis ir nodrošināt visu ExLibris produktu  lietotāju un kompānijas ExLibris sadarbību un veicināt šo sistēmu attīstību, atbilstoši lietotāju vajadzībām.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda