Sākums Jaunumi Latvijas IT eksāmenā savas zināšanas pārbaudījuši vairāk kā 19 000 skolēnu

Latvijas IT eksāmenā savas zināšanas pārbaudījuši vairāk kā 19 000 skolēnu

4 minūtes lasīšanai
it eksamens

Latvijas informācijas tehnoloģiju (IT) eksāmens ir brīvprātīga Jauniešu programmēšanas un tehnoloģiju centra iniciatīva. Tas tika organizēts 2023. gada nogalē. Eksāmenā varēja piedalīties jebkurš 5. – 12. klašu skolēns. Pieteicās aptuveni 15% no visiem skolēniem šajā vecuma grupā. Veiksmīgi testu izpildīja 89,21% dalībnieku. Rezultāts, protams, ir ļoti iepriecinošs, taču organizatori uzsver – diemžēl IT joma realitātē aizrauj un interesē maz skolēnu.

“Latvijas IT eksāmens nebija obligāts. To veidoja entuziasti un arī novērojām, ka tajā piedalījās entuziasti – gan skolotāji, kuri paši mācās papildus un dara visu, lai audzēkņiem iedotu maksimāli daudz zināšanu, gan skolēni, kuri paši bija atraduši informāciju internetā par šo iespēju. Paldies gribu teikt Valsts Izglītības un attīstības aģentūrai, kas mums palīdzēja izplatīt informāciju skolās. Tomēr vispārējais noskaņojums, ar ko saskārāmies, liek bažīties par to, vai nākotnē būs iespēja nodrošināt, ka tiek aizpildīta vismaz lielākā daļa darbavietu IT nozarē,” saka Jauniešu programmēšanas un tehnoloģiju centra izveidotājs, arī programmēšanas skolas “Codelex” vadītājs Sandris Artemjevs.

Latvijas IT eksāmena pirmā daļa bija tests. Tajā bija iekļauti dažādi žūrijas komisijas locekļu sagatavoti jautājumi par IT nozari – programmēšanu, profesijām, drošību internetā, tehniskām lietām un arī digitālo mārketingu (ar jautājumiem var iepazīties šajā Google Drive saitē). Ar testu visveiksmīgāk galā tika Jelgavas tehnoloģiju vidusskolas 11. klase.

Otrās daļas uzdevums bija individuāls – tajā varēja arī nepiedalīties. Par labu dalībai lēma 444 skolēni, kam bija viena nedēļa laika, lai izpildītu savam vecumam atbilstošu uzdevumu un arī cīnītos par vērtīgām balvām. Pēc tam skolotāji atzina, ka tieši balvas motivējušas piedalīties individuālajā uzdevumā:

  • 5. – 7. klašu grupā – bija jāizveido video spēle “Makecode” platformā;
  • 8. – 9. klašu grupā – jāprogrammē paroles ģenerators;
  • 10. – 12. klašu un profesionālo izglītības iestāžu grupā – uz bildes jāuzliek ūdenszīme.

Lai izpildītu uzdevumu, drīkstēja izmantot jebkādus palīgrīkus. Pat “Chat GPT”, par ko skolēni bijuši sajūsmā. “Mūsu mērķis ir motivēt jauniešus domāt, interesēties un arī izmantot rīkus, kas viņiem ikdienā var palīdzēt. Jo ar šobrīd pieejamajiem rīkiem var uztaisīt gandrīz jebko! Galvenais, lai viņi paši izpilda uzdevumu,” uzsver S. Artemjevs.

Ar visiem apbalvotajiem skolēniem un viņu darbiem ir iespējams iepazīties Latvijas IT eksāmena mājas lapā.

Skola ar lielāko dalībnieku skaitu bija Rīgas Kultūru vidusskola. “Mums bija mērķis šo eksāmenu piedāvāt visiem 5. – 12. klašu skolēniem, jo nākamajā mācību gadā viena no skolas prioritātēm ir skolēnu IT prasmju pilnveidošana. Un šis IT eksāmens ir gatavs instruments, kuru izmantot, lai konstatētu esošo situāciju,” saka direktora vietnieks izglītības jomā Mārtiņš Bērziņš. “Problēma ir tajā, ka skolēni ļoti daudz izmanto tehnoloģijas, bet īsti jēgpilni ne visi prot tās lietot. Un problēmas rodas brīdī, kad ir jāveic kāds konkrēts uzdevums. Tad ir redzams, kurš tehnoloģijas izmanto tikai spēlīšu spēlēšanai, kurš – jēgpilnu uzdevumu veikšanai. Par programmēšanu, manuprāt, ir maza interese. Vidusskolā skolēniem ir iespēja izvēlēties kādu no pieciem dažādiem izglītības programmas virzieniem jeb groziem, tostarp programmēšanas virzienu. To no visām deviņām vidusskolas klasēm ir izvēlējušies tikai 30 skolēni. Skolā ir arī programmēšanas interešu izglītības nodarbības, bet tās apmeklē ne vairāk kā 16 skolēni.”

Žūrijas sastāvs:

  • Edgars Salmiņš – programmētājs, “Jauniešu programmēšanas un tehnoloģiju centra” vadošais pasniedzējs un IT eksāmena komisijas vadītājs;
  • Oskars Vilītis – uzņēmuma “Baltic Software Factory” vadītājs;
  • Baiba Niparte – programmētāja un viena no kopienas “SheCanDoIT” dibinātājām;
  • Kārlis Bergmanis – SIA “Evolution” Informācijas drošības speciālists;
  • Toms Zālmanis – mārketinga vadītājs ar 10 gadu pieredzi;
  • Dana Faivelsone – Bidiņa – Datorikas un programmēšanas skolotāja Ogres 1.vidusskolā;
  • Oskars Pakers – IT uzņēmuma “ZZ Dats” tehniskais direktors;
  • Iluta Viļuma – uzņēmuma “Codnity Group IT” projektu vadītāja;
  • Einārs Ervīns Deribo – Jauniešu programmēšanas un tehnoloģiju centra izglītības sektora vadītājs un IT eksāmena komisijas sekretārs.
Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…