Sākums Jaunumi Rīgā norisināsies lekcija par digitālo navigācijas rīku ietekmi uz cilvēku spēju orientēties

Rīgā norisināsies lekcija par digitālo navigācijas rīku ietekmi uz cilvēku spēju orientēties

3 minūtes lasīšanai
navigacijas spejas

Ar lekciju “Navigācijas spējas digitālajā laikmetā. Kā neapmaldīties?” janvārī Rīgā uzstāsies viena no pasaulē nozīmīgākajām kognitīvās ģeogrāfijas un ģeogrāfisko vizualizāciju pētniecēm, Cīrihes Universitātes profesore Sara Irina Fabrikante (Šveice). Lekcija notiks 16. janvārī plkst. 16.00 RSU Anatomijas muzejā. Profesore Rīgā viesosies Roberta Blumberga un LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas izveidotās ikgadējās izcilības lekcijas kognitīvajā zinātnē ietvaros, kas šogad norisināsies sadarbībā ar RSU Anatomijas muzeju.

Tūkstošiem gadu kartēm ir bijusi nozīmīga loma cilvēku mobilitātes un izdzīvošanas nodrošināšanā. Lekcijā prof. S. I. Fabrikante dalīsies savu pētījumu rezultātos, kas apliecina – pieaugošā paļaušanās uz digitālajiem navigācijas rīkiem mazina mūsu iedzimtās kognitīvās telpiskās spējas. Kas notiek, ja digitālo rīku lietojums mums izraisa stresu un mēs nespējam optimāli funkcionēt, pieļaujam kļūdas un esam vīlušies savā rīcībā? Kā stress un emocijas ietekmē mūsu telpas uztveri apstākļos, kad izmantojam digitālās ierīces? Un kādām būtu jābūt navigācijas sistēmām, lai tās kalpotu cilvēkiem, bet nepadarītu atkarīgus no tām?

Prof. Fabrikante gan ikdienas situācijās, gan laboratorijas apstākļos pēta digitālo rīku ietekmi uz cilvēka uztveri un mijiedarbību ar bioloģiskām spējām, kā arī vizuālo un navigācijas procesu saistību ar emocijām. Prof. Fabrikantes pētījumi neiroadaptīvās kartogrāfijas jomā piedāvā risinājumus navigācijas uzlabošanai, dodot iespēju cilvēkiem saglabāt neatkarību no ģeoinformācijas tehnoloģijām.

Prof. Fabrikante ir ģeogrāfijas profesore Cīrihes Universitātē, kur viņa vada Ģeogrāfiskās informācijas vizualizācijas un analīzes grupu (GIVA) Ģeogrāfijas departamenta Ģeogrāfiskās informācijas centrā. Viņa ir izveidojusi Digitālās sabiedrības iniciatīvu Cīrihes Universitātē, kā arī vadījusi ģeogrāfijas departamentu Cīrihes Universitātē. Prof. Fabrikante bijusi viesprofesore un pētniece daudzās universitātēs – Tokijā, Kalifornijas Universitātē Santabarbarā, Kalifornijas Universitātē Sandjego, Hārvarda Universitātē, MIT un citur. Prof. Fabrikante ir Šveices zinātnes padomes locekle, vairāku biedrību un zinātnisku akadēmiju vēlēta locekle, kā arī bijusi Pasaules kartogrāfijas asociācijas ilggadēja viceprezidente. Daudzo goda nosaukumu un apbalvojumu vidū ir arī Austrijas zinātņu akadēmijas Valdo Toblera balva ĢIS zinātnē.

Izcilības lekciju kognitīvajā zinātnē sadarbībā ar LU DF Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratoriju izveidojis LU Goda biedrs, mecenāts, organizācijas “Friends of the University of Latvia” valdes loceklis un Latvijas Republikas goda konsuls Ilinoisas štatā Roberts Blumbergs. Šī izcilības lekcija kognitīvajā zinātnē ir vienīgā šāda veida lekcija ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Austrumeiropā. Šī tradīcija Latvijā vairākus gadus pulcējusi nozīmīgākos pētniekus no uztveres, psiholoģijas, mūzikas, matemātikas, neirozinātņu un daudzām citām jomām. Atbalstu lekcijas norisei administrē LU fonds. Lekcija norisinās sadarbībā ar RSU Anatomijas muzeju.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…