10. janvāris, 2017

Bērnu atkarība no interneta izraisa noslēgtību, personīgās informācijas izpaušanu un sociālo atstumtību

Pēc  Lab pasūtījuma veiktais iconKids & Youth pētījums ir atklājis pārmērīgas atkarības no interneta skaudro ietekmi uz bērniem visā pasaulē. atzina par atkarīgiem no interneta 55 % bērnu. Šie bērni divkārt biežāk mēdz slēpt no vecākiem potenciāli bīstamas darbības internetā un izmantot savam vecumam nepiemērotu saturu.

Septiņās valstīs aptaujājot 3 780 ģimeņu ar 8 līdz 16 gadus veciem bērniem, tika konstatēts, ka atkarībai no interneta ir ievērojama ietekme uz bērnu uzvedību un rīcību. Kad bērniem tika lūgts ar 1 līdz 10 novērtēt galvenos ikdienas dzīves elementus, atklājās, ka, bērniem pieaugot, cieš viņu spēja mācīties un sadarboties ar vienaudžiem un vecākiem. Šī tendence bija visredzamākā attiecībās ar vecākiem — no interneta atkarīgiem bērniem laika gaitā nepārtraukti pasliktinās attiecības ar vecākiem. Astoņus gadus veci no interneta atkarīgi bērni sevi novērtēja ar 8,4 (salīdzinājumā ar pārējo bērnu augstāko rezultātu 8,7), bet līdz tam laikam, kad viņi ir sasnieguši 16 gadu vecumu, šis vērtējums ir pazeminājies līdz 7,9 no 10 (savukārt bērnu, kas nav atkarīgi no interneta, vērtējums saglabājas 8,7).

Trešdaļa (36 %) no interneta atkarīgu bērnu brīvi izpauž tiešsaistē mājas adresi salīdzinājumā tikai ar ceturtdaļu (25 %) no tiem, kas nav atkarīgi. Viņi arī biežāk izpauž informāciju par vietām, kuras pastāvīgi apmeklē (60 % salīdzinājumā ar 41 %), dārgiem pirkumiem (41 % salīdzinājumā 27 %) un vecāku darbavietu (36 % salīdzinājumā ar 26 %). No interneta atkarīgu bērnu vidū šo informāciju biežāk izpauž mazāki, nevis vecāki bērni.

Ir apdraudētas arī ģimenes attiecības, jo divreiz vairāk (50 %) no interneta atkarīgo bērnu pievienoto ierīču dēļ mazāk komunicē ar vecākiem salīdzinājumā ar tiem, kas nav atkarīgi no interneta (25 %). Turklāt trešdaļa (30 %) atzīst, ka viņu interneta lietošanas paradumi ir bijuši ģimenes strīdu iemesls (salīdzinājumā ar 10 % to bērnu vidū, kas nav atkarīgi no interneta), un puse (56 %) slēpj no vecākiem savas potenciāli bīstamās darbības internetā (salīdzinājumā ar 28 %). Šī grupa arī vairāk nekā divkārt biežāk mēdz skatīties bērniem nepiemērotu saturu (28 % salīdzinājumā ar 11 %).

Aplūkojot faktiskos tiešsaistē sastaptos draudus, parādīja, ka gandrīz puse (48 %) bērnu, kas ir atkarīgi no interneta, ir saskārusies ar kiberdraudiem (salīdzinājumā ar tikai 24 % bērnu, kas nav atkarīgi no interneta), turklāt no interneta atkarīgiem bērniem ir lielāka varbūtība kļūt gan par terorizēšanas dzīvē (17 % salīdzinājumā ar 6 %), gan kiberterorizēšanas (7 % salīdzinājumā ar 1 %) upuriem.

«Interneta lietošana bērnu vidū šodien ir norma, taču no tā atkarīgie bērni ir pakļauti divas vai pat vairāk reižu lielākām briesmām un negatīvajai ietekmei. Lai gan bērni uzaug kopā ar tehnoloģijām, viņi tik un tā ir jāizglīto par to pareizu un atbildīgu izmantošanu. Mūsu pētījumā ir konstatēts, ka mazāki bērni biežāk izpauž informāciju un prot apiet vecāku kontroli, tāpēc ir ļoti svarīgi, ka vecāki no mazotnes seko līdzi bērnu interneta lietošanai, lai samazinātu briesmas, ar ko viņi saskaras.

Ar piemērotu vecāku kontroles programmatūru, atvērtiem komunikācijas kanāliem un labu personīgo piemēru vecāki var aizsargāt bērnu tiešsaistes dzīvi, nodrošinot, ka viņu uzvedība ir atbildīga, un pārliecinoties, ka viņi nav pakļauti bīstamam saturam vai kiberdraudiem,» sacīja patērētāju komercijas Andrejs Mohoļa.

Lai palīdzētu vecākiem saglabāt bērnu drošību tiešsaistē, Kaspersky Safe Kids ļauj vecākiem viegli iestatīt kontroles elementus katrā ierīcē laika, interneta un lietotņu izmantošanas pārvaldībai. Pilnīgam sirdsmieram brīdinājuma funkcijas informē vecākus, ja tiek konstatētas kādas potenciāli bīstamas darbības un ja bērni kopā ar ierīci fiziski atstāj noteikto drošo zonu.

Lai uzzinātu vairāk par pētījumu, lūdzu, apmeklējiet https://kids.kaspersky.com/internet-dependence-impact/.

Lai uzzinātu vairāk par Safe Kids priekšrocībām, lūdzu, apmeklējiet https://www.kaspersky.com/safe-kids.

Par

ir starptautisks kiberdrošības uzņēmums, kas dibināts 1997. gadā. dziļā draudu pazīšana un drošības zināšanas nepārtraukti pārtop drošības risinājumos un pakalpojumos, lai aizsargātu uzņēmumus, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valdības un patērētājus visā pasaulē. Uzņēmuma visaptverošajā drošības portfelī ietilpst vadošā galiekārtu aizsardzība un vairāki specializēti drošības risinājumi un pakalpojumi cīņai ar sarežģītiem un mainīgiem digitālajiem draudiem. Vairāk nekā 400 miljonu lietotāju ir aizsargāti ar tehnoloģijām, un mēs palīdzam 270 tūkstošiem korporatīvo klientu aizsargāt to, kas viņiem ir vissvarīgākais.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda