2. augusts, 2016

Jauns pētījums atklāj, ka internets ir ģimenes konfliktu un attālināšanās avots

Kaspersky Lab un iconKids & Youth jaunais pētījums liecina, ka veidam, kā mēs mājās dzīvojam savu digitālo dzīvi, ir liela ietekme uz mūsu attiecībām ģimenē. Pavadot arvien vairāk laika tiešsaistē, piektdaļa vecāku un bērnu norāda, ka internets un pievienotās ierīces var būt iemesls spriedzei ģimenē.

Pētījums, kura gaitā tika aptaujātas vairāk nekā 3 700 ģimenes septiņās valstīs, sniedz ieskatu, kā digitālā vide izjauc tradicionālo ģimenes dinamiku. Agrāk vecāki bija pirmie, pie kā vērsās bērni, lai saņemtu atbildes uz jautājumiem vai padomu, bet ceturtdaļa (23 %) aptaujāto vecāku apgalvo, ka tagad viņu dod priekšroku internetam, nevis sarunai ar viņiem.

Turklāt pētījumā atklājās, ka gandrīz puse (42 %) vecāku nav savu bērnu draugu vidū sociālajos tīklos, un piektdaļa (18 %) norāda, ka tas ir tāpēc, lai viņu nejustos apkaunoti.

Kaspersky-Family-Tension

Kopumā piektdaļa vecāku (21 %) un bērnu (22 %) atzīst, ka internets var izraisīt spriedzi ģimenē. Vissatraucošākais — trešdaļa vecāku (31 %) uzskata, ka internets viņus izolē no bērniem.

Konfliktu var saasināt apstāklis, ka piekļuvei internetam izmantotās ierīces bieži tiek koplietotas. Divas trešdaļas aptaujāto ģimeņu sacīja, ka tām ir kopīgs ģimenes dators. Tādējādi trešdaļa vecāku (31 %) žēlojas, ka viņu bērns ir kaut ko sabojājis pievienotajā ierīcē vai, atrodoties tiešsaistē, inficējis to ar vīrusu (30 %), un ceturtdaļa (24 %) ir bijusi spiesta maksāt par to, ko viņu bērns ir pasūtījis vai lejupielādējis. Līdzīgi 13 % bērnu pārmet vecākiem ierīces sabojāšanu un 16 % sūdzas, ka viņu vecāki ir nejauši izdzēsuši viņu datus.

Kaspersky Lab patērētāju komercijas Andrejs Mohoļa sacīja: «Tas ir pašsaprotami, ka kopīgu pievienoto ierīču izmantošana un slikta izmantošana var kļūt par konflikta cēloni ģimenēs. Tomēr, mums arvien vairāk laika pavadot tiešsaistē, mainās arī ģimenes dinamika. Ir svarīgi, lai ģimenes nepārtraukti uzturētu dialogu par to, kā pamanīt un reaģēt uz iespējamām briesmām, vecākiem un bērniem kopīgi vienojoties par pamatnoteikumiem, kā viņi var vislabāk orientēties digitālajā vidē. Turklāt ir svarīgi nopietni izturēties pret aizsardzību. Mēs iesakām instalēt integrētu interneta drošības risinājumu visās ierīcēs, kas ir mājās. Tas ir jāpapildina ar vecāku kontroles programmatūru, kas var bloķēt piekļuvi nepiemērotām tīmekļa vietnēm vai lietotnēm un nepieļaut konfidenciālas informācijas izplatīšanu vai dzēšanu.»

European Schoolnet vecākā padomniece Dženisa Ričardsone piebilst: «Lai gan dažās ģimenēs internets kļūst par konfliktu avotu, Eiropas Komisijas Kopīgā pētniecības centra nesenais interesanti izgaismo jaunu tendenci, ka brāļi un māsas, kā arī attālāki radinieki ieņem daudz lielāku vietu bērnu tiešsaistes darbībās. Nepārsteidz, ka instinktīvi vēršas pie personas, kuru uzskata par spējīgu novērst tehniskas problēmas, ieteikt tīmekļa vietnes un drošības rīkus, kā arī sniegt objektīvākas atbildes uz delikātiem jautājumiem. Tas akcentē, cik svarīgi ir vecākiem un aizbildņiem pilnveidot savu tehnisko kompetenci un veidot uzticēšanās pilnas attiecības ar bērniem, vienlaikus nosakot arī interneta un ierīču lietošanas pamatnoteikumus, lai izvairītos no konfliktiem. Tajā pašā laikā arī programmatūras un sociālo mediju nodrošinātājiem ir jācenšas izstrādāt ģimenei draudzīgākus rīkus.»

Lai iegūtu vairāk noderīgu padomu par bērnu aizsardzību internetā, apmeklējiet kids.kaspersky.com. Informāciju par šo problēmu tehnisko risinājumu var atrast Kaspersky Safe Kids.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda