15. jūlijs, 2016

“Android” ierīcēm uzbrūkošie “Trojas vīrusi” pārņem ierīču vadību

Viedtālruņu tirgus arvien aug un “Android” joprojām ieņem tā lielāko daļu. Nav nekāds brīnums, ka tās pievilina ne tikai lietotājus, bet arī kibernoziedzniekus. Antivīrusu programmu “eScan” izstrādātāji dalās ar padomiem, kā pasargāties no “Android” ierīcēm uzbrūkošajiem “Trojas vīrusiem”. 
Kā norāda drošības eksperti, līdz šim tādas ļaunprogrammatūras kā, piemēram, “Trojas vīrusi”, visbiežāk tika vērstas pret “Windows” operētājsistēmām. Taču līdz ar lietotāju pieaugošo mobilitāti mainās arī hakeru prioritātes – pietiek instalēt vienu ļaunprogrammatūru, lai “Trojas vīruss” savāktu gandrīz 30 atšķirīgas informācijas ierakstus par inficēto ierīci un to nodotu hakeru kontrolētajam attālinātajam serverim.
Ļaunatūra visbiežāk ievāc šādu informāciju: operētājsistēmas versija, kods, tālruņa numurs, SIM kartes numurs, lietotāja atrašanās vieta, iespēja pieslēgties ar administratora tiesībām, tīkla sakari, mobilo sakaru operators, e-pasta adrese, kas saistīta ar “Google” lietotāja kontu, informācija par to, vai ierīcē ir instalēta “Google Play” programma u.c.
Turklāt “Android” “Trojas vīrusi” bieži vien rāda nevēlamas reklāmas un instalē dažādas ļaunprogrammatūras, bet starp nepatīkamākajām sekām ir vadības pārņemšana, SMS īsziņu sūtīšana uz maksas numuriem, ierīces vai tās failu bloķēšana un izpirkuma pieprasīšana, personas datu piesavināšanās.
“Ar “Trojas vīrusiem” bieži saskaras neuzmanīgi un nevērīgi lietotāji. Ja pārlūkojot internetu, piemēram, vēloties apskatīt kādu video, parādās paziņojums, kas piedāvā instalēt trūkstošo spraudni (plug-in), ir liela ticamība, ka zem instalēšanai piedāvātā “Video Player” vai “Adobe Flash Player” slēpjas ļaunprogrammatūra,” skaidro “eScan” antivīrusu programmas izplatītāja uzņēmuma “Baltimax” reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.
“Android” “Trojas vīrusi” izplatās arī e-pastos kā dažādu formātu pielikumi – mp4 vai citi “Android” lietotņu (APK) faili. Pēdējā laikā vien ir fiksētas vairāk nekā 15 tūkstoši mēstuļu ar ļaunatūras pielikumiem.
Lai atbrīvotos no “Trojas vīrusa”, ieteicams atinstalēt kaitnieciskās lietotnes vai arī atiestatīt “Android” rūpnīcas iestatījumus. Tāpat ieteicams izmantot mobilajām ierīcēm paredzētās antivīrusu programmas, kas iznīcina kaitīgās programmas un pasargā no jauniem vīrusiem.
“Ir svarīgi veikt preventīvos pasākumus: instalēt tikai uzticamas lietotnes no “Google Play” un citām oficiālām vietnēm, izmantot antivīrusu programmu, neatvērt nezināmas vai aizdomīgas norādes uz saitēm, savlaicīgi atjaunināt lietojamās programmas un operētājsistēmu. Tāpat ieteicams regulāri veidot datu rezerves kopijas, lai inficēšanās gadījumā nezaudētu jums svarīgu informāciju, piemēram, kontaktus vai fotogrāfijas,” iesaka “Baltimax” pārstāvis.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda