4. decembris, 2017

Eksperts: kiberdrošības vājais posms – cilvēciskais faktors

Dalīto pakalpojumu centra drošības nodaļas vadītājs Artūrs Pantelis norāda uz darbinieku lomu uzņēmuma datu aizsardzībā.
Nesen notikušajā hakeru uzbrukumā Uber, kad tika “nopludināti” 57 miljonu lietotāju dati, par vienu no iemesliem tiek minēta kāda darbinieka pieļauta kļūda. Šis gadījums tikai apstiprina pavisam nesen novēroto tendenci kiberuzbrukumu realizācijā – šobrīd ķēdes vājais posms ir cilvēciskais faktors. Uzbrukumi tiek bieži tēmēti uz konkrētiem darbiniekiem, izmantojot par viņiem pieejamo informāciju, kas salīdzinoši viegli ir atrodama internetā.
 
Visiem darbiniekiem ir jāuzņemas rūpes par drošību
Datu aizsardzības un drošības veicināšanai ļoti vērtīgas ir uzņēmumu īstenotas iekšējās apmācības un darbinieku izglītošana. Problēmas darbinieki nereti izraisa neapzināti, tieši zināšanu trūkuma dēļ. ir drošākā situācijā tad, ja visi tā darbinieki apzinās iespējamos riskus, nevis tad, ja par visiem šiem jautājumiem atbild tikai drošības nodaļas vadītājs. Visiem darbiniekiem ir jāzina sava atbildība saistībā ar drošības jautājumiem – kāda veida dati ir jāsargā, kā to vislabāk izdarīt, u. tml.
Zināšanas ir spēcīgs rīks kiberdrošības un datu aizsardzības uzlabošanai. Ikdienā darbinieki neapzinās savu atbildību drošības jautājumos, bet, ja viņiem tiek nodrošinātas apmācības un izskaidrotas detaļas, situācija mainās, un minētie darbinieki ir tie, kuri spēj sniegt profesionālu viedokli par ikdienas darbību drošības uzlabošanu. Arī Tele2 SSC šāda apmācību programmas platforma nesen ir ieviesta – tā iekļauj dažādus tematus, sākot no pašiem pamatiem līdz augstāka līmeņa zināšanām, kas izskaidrotas cilvēkiem saprotamā valodā. Katrs temats iekļauj video materiālu un īsu testu par galveno informāciju, tādējādi nodrošinot kontroli pār materiālu kvalitāti.
 
Galvenais ir regulāri novērtēt pastāvošos riskus
jau kādu laiku ir prioritāte. Tajā ietilpst noteiktas prioritātes valsts iestādēm, CERT izveide un citas aktivitātes. Ja runājam par lielajiem uzņēmumiem, privātais sektors šobrīd šķiet sakārtots, taču vienmēr ir iespējami dažādi uzlabojumi, jo nozare nepārtraukti attīstās.
Nav universālu ieteikumu, kā izvairīties no visiem riskiem, īpaši informācijas tehnoloģiju nozarē, kur notiek zibenīgā ātrumā. Manuprāt, galvenais ir regulāri novērtēt pastāvošos riskus, izvirzīt prioritātes un veikt preventīvas darbības, lai tos samazinātu. Tieši procesu nepārtrauktība un darbinieku izglītošana nodrošina efektīvu risku apzināšanu un novērtēšanu.
 
Dati pamatā
Datu aizsardzība šobrīd ir gan kiberdrošības jomas lielākais risks, gan izaugsmes iespēja. Galu galā dati ir pamatā – privātie un uzņēmuma faili, finanšu informācija, klientu dati utt. Ņemot vērā, ka likumdošana tiek mainīta, lai maksimāli aizsargātu privātumu, šajā jomā ir veikti daudzi uzlabojumi. Nepilnības slēpjas savienojamības izaugsmē un tās ātrumā. Daudz cilvēku sazinās interneta vidē un pavada tur lielu daļu sava laika, taču lielākais vairākums interneta lietotāju nedomā par kiberdrošības pamatprincipiem. Diemžēl šajā jomā noziedzīgā pasaule parasti ir soli priekšā tiesībsargājošajām iestādēm, tāpēc internets kļūst par bīstamu vidi, ja tajā atrodies viens un pat nenojaut par apkārt esošajiem riskiem.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda