18. aprīlis, 2017

Pieci izaicinājumi, kas sagaidīs teju jebkuru ''high-tech'' stārtaperi – stāsta lietpratēji

Astoņos gados, kopš Komercializācijas reaktors uzsāka darbību, ir dibināti vairāk nekā 35 zinātņietilpīgi jaunuzņēmumi, taču vēl vairāk – ir uzkrātas zināšanas un pieredze par to, ar ko būs jāsaskaras uzņēmējiem, kas vēlas attīstīt biznesu ar augstu pievienoto vērtību, stāsta Komercializācijas reaktora dibinātājs un vadītājs Nikolajs Adamovičs.

Novērojumos un secinājumos par to, kā sokas ar uzņēmumu attīstību un izaugsmi, ar ko jārēķinās teju jebkuram “high-tech” stārtaperim dalās Komercializācijas reaktora dalībnieki. Lieti noderēs ikvienam, kas domā par biznesa sākšanu!

Viss, itin viss aizņem ilgāku laiku, nekā tas plānots sākumā

Piemēram, agrotehnoloģiju jaunuzņēmums “Arlabion”, kas izstrādā jaunās paaudzes mēslojumu ilgtspējīgai lauksaimniecībai, tika izveidots pirms trīs gadiem, taču 2016. gada beigās piesaistīja pirmo būtisko finansējumu 100 tūkstoši mārciņu apmērā no fonda Lielbritānijā.

Tā kā Latvijā diemžēl finansējumu nebija iespējas piesaistīt, tad nācās uzņēmējdarbību pārcelt uz Lielbritāniju. Līdz ar to pagāja būtisks laiks, kamēr mēs atrisinājām jautājumus ar uzņēmuma dibināšanu, ar intelektuālajām tiesībām un izveidotu komandu,” stāsta “Arlabion” pārstāve Ella Kalniņa.

Adamovičs piebilst, ka šī ir viena no būtiskākajām atšķirībām zinātņietilpīgo uzņēmumu attīstības ciklā salīdzinājumā ar tehnoloģiju vai cita tipa jaunuzņēmumiem. “Sākums vienmēr būs lēnāks un darbietilpīgāks, taču rezultāts var būtiski pārsniegt gaidīto. Piemēram, pastāv ļoti liela iespēja, ka valstī pat dzims jauna nozare,” uzsver Adamovičs.

Saglabāt līdzsvaru starp zinātniskajiem atklājumiem un to komercializāciju ir izaicinājums

Kā atzīst organisko, gaismu izstarojošo (OLED) diožu izstrādātājs “Evoled”, tad patiess izaicinājums ir saglabāt zinātnieku fokusu uz pētniecību, kas var palīdzēt arī tai skaitā attīstīt uzņēmējdarbību.

ir brīnišķīgi cilvēki – bez viņiem ļoti daudz kas nebūtu iespējams, taču bieži vien viņi aizraujas ar pētījumiem tikai zinātnes vārdā. Tāpēc viens no grūtākajiem uzdevumiem, kur krietni nāk talkā arī Komercializācijas reaktors, ir līdzsvarot pētnieciskās un biznesa intereses, rast kopīgu valodu,” skaidro Adamovičs.

Jāpiebilst, ka līdz šim “Evoled” ir piesaistījis aptuveni 200 tūkstošus eiro investīciju un cer ar saviem atklājumiem būtiski samazināt OLED tehnoloģijas izmaksas un padarīt to pieejamu masveidīgai ražošanai. Izrādās, ka par šo tehnoloģiju interesējas arī tāds pasaules gigants kā “LG”.

Iespējams, kādā brīdī būs jāgriež par 180 grādiem pretējā virzienā

Attīstot inovatīvas jomas un tehnoloģijas, būtiski ir saglabāt atvērtu prātu un optimismu, jo realitātē atklājumi var nestrādāt vai strādāt ar pilnīgi citu rezultātu, nekā tas ir gaidīts.

Zinātņietilpīgo uzņēmumu attīstībā ir vairākas fāzes. Viena no pirmajām ir tā dēvētie protouzņēmumi, kad sadarbībā ar uzņēmumu vienojas par atklājuma komercializācijas iespējām. Pēc tam jau tikai dzimst reālais “start-up”, kas strādā pie finansējuma piesaistes, prototipu ražošanas utt.

Reizēm neiziet pirmo fāzi, reizēm – pēc prototipa izstrādes top skaidrs, ka tas nerada gaidīto rezultātu. Šajā situācijā ir jāspēj pieņemt savlaicīgi un izšķiroši lēmumi – meklēt jaunu virzienu vai pārtraukt darbību vispār,” sacīja Adamovičs.

Pat uzņēmuma sākuma attīstības stadijā jāvelta laiks atpazīstamībai

Uzņēmuma attīstības sākuma stadijā, šķiet, ka teju nekam nepietiek laika, taču atpazīstamība var spēlēt izšķirošu lomu investoru piesaistē. Tas ir tikpat svarīgi kā pirmie prototipi.

To apstiprina arī “Snovison” pārstāvis Aleksejs Korabovskis. radījis uz sensoriem balstītu sistēmu, kas ļauj novērtēt sniega stāvokli un kārtas biezumu. Tehnoloģija īpaši piemērota slēpošanas kūrortiem.

Svarīgi ir paredzēt gan laiku, gan līdzekļus konferenču un izstāžu apmeklējumam, lai prezentētu gan savu uzņēmumu, savu risinājumu, gan iepazītu ekspertu loku, kas ieteiktu jūs tālāk. Tieši šādā veidā mēs ieguvām savu pirmo klientu Francijā, kuram pašam par sevi modernās tehnoloģijas ir svešas, taču viņš uzticējās jomas lietpratēju rekomendācijai,” stāstīja Korabovskis.

Industriālais guru – atslēga uz panākumiem

Lai arī šķiet, ka ideja ir ģeniāla un plūdīs kā pa reni, tomēr ne vienmēr viss notiek optimistiski kā plānots. Investīciju piesaistes procesā diezgan būtiski atrast tā dēvēto “industriālo guru”, proti, atzītu un pazīstami zinātņietilpīgā uzņēmuma industrijas pārstāvi, kurš paudīs atbalstu attiecīgajam atklājumam, risinājumam, tehnoloģijai utt.

Industriālo guru atbalsts palielina investoru uzticību un pārliecību par uzņēmuma un idejas dzīvotspēju, jo savā ziņā viņi to verificē. Tieši tādēļ Komercializācijas reaktors sadarbībā “Altum” 19. aprīlī savas uzņēmumiem rīkos tā dēvēto investoru un partneru dienu, kurā stārtaperi varēs prezentēt savas biznesa idejas gan ekspertiem, gan potenciālajiem investoriem,” informēja Adamovičs.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda