Sākums IT sasniegumi, bizness Šveicē izgudrots čips, kas ļaus paralizētiem cilvēkiem staigāt

Šveicē izgudrots čips, kas ļaus paralizētiem cilvēkiem staigāt

4 minūtes lasīšanai

Pavisam nesen atklājuši ierīci, kas spēs palīdzēt paralizētiem cilvēkiem atkal stāvēt uz kājām un uzsākt jaunu dzīvi no baltas lapas.
Izgudrojuma nosaukums – “muguras smadzeņu interfeiss” , un būtībā tas ir mazītiņš implants, kas sastāv no diviem čipiem, un to izgudrojuši divi Šveices zinātnieki. Ar tā palīdzību profesori spēja atjaunot paralizēto pērtiķu spēju staigāt un pat skraidīt nieka 2 nedēļas pēc traumas gūšanas.
 
Kā tas strādā
Katra kustība, kas tiek veikta – ir nervu impulss. Kad mēs vēlamies piecelties no krēsla, smadzenes sūta signālu caur mugurkaula muskuļu nervu galiem, bet tie savukārt ceļ mūsu ķermeni kājās.
– muguras smadzeņu un nervu traumas rezultāts. Tas nozīmē, ka nervu signāli nevar būt nogādāti no smadzenēm līdz citām ķermeņa daļām (kājām vai rokām). Jo augstāka ir mugurkaula trauma, jo plašāka ir paralīze.

 
Pētījumā ar pērtiķiem bija izmantota ierīce ar diviem čipiem. Pirmo čipu ievietoja smadzeņu daļā, kas ir atbildīga par lēmumu pieņemšanu, bet otro – muguras smadzenēs.
Tiem, kuri ir paralizēti, smadzenes turpina sūtīt signālus muskuļiem, kaut arī tie nenonāk līdz adresātam. Tas ir līdzīgi, ja kāds pārgrieztu kabeli, kas stiepās no rozetes līdz televizoram.  Strāva kabelī teorētiski ir, tomēr līdz televizoram tā nekādi netiek.
Signāls no viena devēja līdz otram tiek laists caur datoru, kas kodē signālu un transportē to tālāk caur nerviem. Būtībā tas atgādina bezvada interneta pieslēgumu. Pētījumu rezultāti parādīja, ka interfeiss atjauno nervu darbību un atgriež spēju pārvietoties.
Zinātnieki saka, ka jaunais izgudrojums būs daudz lētāks nekā milzīgas konstrukcijas, kas tiek lietotas uz šo brīdī. “ Mēs ar aizrautu elpu gaidām, kad mūsu darba rezultātu varēs izmēģināt tūkstošiem cilvēku, kuriem kāds dzīvē neļauj vairs pārvietoties patstāvīgi,” saka EPFL zinātnieki.
Ģeniāli.

 


Avots , Avots
 

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In IT sasniegumi, bizness
Comments are closed.

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Revolut laiž klajā Robo digitālo padomu platformu Latvijā, lai automatizētu ieguldījumus

revolut ir laidusi klajā savu Robo digitālās padomu platformas pakalpojumu Latvijā. Jaunai…