17. novembris, 2016

Šveicē izgudrots čips, kas ļaus paralizētiem cilvēkiem staigāt

Pavisam nesen zinātnieki atklājuši ierīci, kas spēs palīdzēt paralizētiem cilvēkiem atkal stāvēt uz kājām un uzsākt jaunu dzīvi no baltas lapas.
Izgudrojuma nosaukums – “muguras smadzeņu interfeiss” , un būtībā tas ir mazītiņš implants, kas sastāv no diviem čipiem, un to izgudrojuši divi Šveices zinātnieki. Ar tā palīdzību profesori spēja atjaunot paralizēto pērtiķu spēju staigāt un pat skraidīt nieka 2 nedēļas pēc traumas gūšanas.
 
Kā tas strādā
Katra kustība, kas tiek veikta – ir nervu impulss. Kad mēs vēlamies piecelties no krēsla, smadzenes sūta signālu caur mugurkaula muskuļu nervu galiem, bet tie savukārt ceļ mūsu ķermeni kājās.
Paralīze – muguras smadzeņu un nervu traumas rezultāts. Tas nozīmē, ka nervu signāli nevar būt nogādāti no smadzenēm līdz citām ķermeņa daļām (kājām vai rokām). Jo augstāka ir mugurkaula trauma, jo plašāka ir paralīze.

 
Pētījumā ar pērtiķiem bija izmantota ierīce ar diviem čipiem. Pirmo čipu ievietoja smadzeņu daļā, kas ir atbildīga par lēmumu pieņemšanu, bet otro – muguras smadzenēs.
Tiem, kuri ir paralizēti, smadzenes turpina sūtīt signālus muskuļiem, kaut arī tie nenonāk līdz adresātam. Tas ir līdzīgi, ja kāds pārgrieztu kabeli, kas stiepās no rozetes līdz televizoram.  Strāva kabelī teorētiski ir, tomēr līdz televizoram tā nekādi netiek.
Signāls no viena devēja līdz otram tiek laists caur datoru, kas kodē signālu un transportē to tālāk caur nerviem. Būtībā tas atgādina bezvada interneta pieslēgumu. Pētījumu rezultāti parādīja, ka interfeiss atjauno nervu sistēmas darbību un atgriež spēju pārvietoties.
Zinātnieki saka, ka jaunais izgudrojums būs daudz lētāks nekā milzīgas konstrukcijas, kas tiek lietotas uz šo brīdī. “ Mēs ar aizrautu elpu gaidām, kad mūsu darba rezultātu varēs izmēģināt tūkstošiem cilvēku, kuriem kāds dzīvē neļauj vairs pārvietoties patstāvīgi,” saka EPFL zinātnieki.
Ģeniāli.

 


Avots , Avots
 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda