7. septembris, 2018

Viedtālruņi un drošība

cybersecurity scaled

Mobilie tālruņi mūsdienās ir kas vairāk par savstarpējās saziņas ierīci – tie nodrošina lietotājiem virkni nenovērtējamu priekšrocību, ievērojami uzlabojot viņu dzīves kvalitāti. Tajā pat laikā šo tālruņu evolūcija ir bijusi tik strauja, ka izsekot visām niansēm ir teju neiespējami. Tāpēc laika gaitā ir radušies neskaitāmi mīti, kas skar gan šo ierīču darbību, gan arī ar to lietošanu saistītos drošības aspektus.

Ņemot vērā uzskatu, ka teju ikvienā mītā un pat pasakā ir daļa patiesības, mobilo sakaru operatora BITE tehnoloģiju eksperti ir apkopojuši informāciju, kas atklāj patiesību par četriem populāriem ar viedtālruņiem un tajos pieejamās informācijas drošību saistītajiem mītiem.

# Viedtālrunis “noklausās” mūsu sarunas, lai piedāvātu mērķtiecīgu reklāmu

Šis ir viens no populārākajiem mītiem, kuru ierīču īpašnieki uztur “dzīvu” jau gadiem ilgi. Lai pārbaudītu, vai tas atbilst patiesībai, ASV Ziemeļaustrumu universitātes zinātnieki izanalizēja 17 tūkstošus populārāko “Android” viedtālruņiem paredzēto mobilo aplikāciju, īpašu uzmanību pievēršot tām, kas sūta informāciju uz sociālo tīklu “Facebook”.

Rezultāti? Pieņēmums, ka mobilās aplikācijas slepus izmanto telefona mikrofonu un veic audio ierakstus, sūta kādam failus, netika apstiprināts. Tajā pat laikā zinātnieki neizslēdz iespēju, ka kāds telefons vai aplikācija varētu sekot līdzi dažādiem lietotāju paradumiem.

Tāpēc, lejupielādējot ierīcēs dažādas mobilās aplikācijas, ir svarīgi pievērst uzmanību, kurām telefona funkcijām tās prasa piekļuvi. Piemēram, ir vērts aizdomāties, vai kalkulatoram un mūzikas aplikācijai tiešām nepieciešama informācija par lietotāja GPS lokāciju.

Visas piekļuves var kontrolēt centralizēti. Proti, ja šķiet, ka kādai aplikācijai piekļuves tiesības tai vai citai viedtālrunī vai planšetdatorā pieejamajai informācijai piešķirtas pārsteidzīgi, tās var mainīt, izmantojot šim nolūkam iestatījumus (“Android” ierīcēm: Settings -> Apps, “iOS” ierīcēm: Settings -> Privacy).

# Ražotāja drošības iestatījumu rediģēšana ir likuma pārkāpums

Par šo tēmu sabiedrībā ir diskutēts daudz un plaši. No vienas puses, ražotāja drošības iestatījumu rediģēšana jeb “jailbreak” ļauj lietotājam iegūt lielāku kontroli pār ierīci, no otras – šie iestatījumi ir paredzēti, lai pasargātu pašu lietotāju. Piemēram, lai arī “jailbreak” izmantošana ar mērķi lejupielādēt ierīcē aplikācijas, kuras neatzīst ražotājs, nav aizliegta ar likumu, kompānija “Apple” vairākkārt publiski ir norādījusi, ka neatbalsta šādu rīcību – ierīcēm, kurām ir rediģēti ražotāja drošības iestatījumi, tiek pārtraukta garantija.

Jāpiebilst gan, ka viedierīču programmatūras kods tiek aizsargāts ar autortiesībām, tāpēc, ja tu tajā iejauksies, var nākties atbildēt likuma priekšā.

# Izspiedējvīrusi apdraud tikai datorus

Pasaulei kļūstot digitālākai, arī kibernoziegumu risks palielinās. Tiesa, lai arī ierasts uzskatīt, ka dažādas ļaunprogrammatūras, tostarp šobrīd tik populārie izspiedējvīrusi, skar tikai datorus, to uzbrukumi aizvien biežāk tiek vērsti pret mobilo ierīču lietotājiem. Iemesls? Kibernoziedznieki lieliski apzinās, ka mobilais vairs nav vienkārša saziņas ierīce – tajā tiek uzglabātas ne vien fotogrāfijas, bet arī dokumenti, personas dati un cita personiska informācija.

Izspiedējvīrusi bez personas vai organizācijas ziņas var iegūt tās datus (piemēram, īsziņas, GPS datus, adrešu grāmatas, sociālo tīklu piekļuves datus), kā arī kontrolēt tās rīcībā esošās ierīces – gan datorus, gan viedtālruņus un planšetdatorus. Tieši tāpēc kibernoziedznieku vidū tie ir īpašā cieņā.

Kopumā pērn visā pasaulē reģistrēti 42 miljoni dažādu vīrusu un ļaunprogrammatūru uzbrukumi viedtālruņiem. Šā gada otrajā ceturksnī vien šādu uzbrukumu skaits, salīdzinot ar pirmo ceturksni, palielinājās par 33%, liecina “Kaspersky Lab” dati.

“To, ka par viedierīču drošību ikdienā jādomā aizvien nopietnāk, apstiprina arī mūsu dati. Kopš pagājušā gada maija, kad sākām piedāvāt BITES antivīrusu, tas ir reģistrējis jau vairāk nekā 70 miljonus drošības risku, kā arī dažādu nelabvēlīgu programmatūru mēģinājumus uzbrukt lietotāju ierīcēm. Ik dienu tas bloķē vairākus simtus vīrusu,” atklāj bites eksperti

# Drošībai pietiek tikai ar parolēm

Kaut paroles joprojām ir viens no interneta drošības stūrakmeņiem, publiskajā telpā bieži parādās informācija par lielu uzņēmumu klientu datu, populāru interneta vietņu lietotāju datu noplūdēm, kas rada tūkstošiem eiro lielus zaudējumus gan privātpersonām, gan uzņēmējiem. Ne velti ir izstrādāts risinājums, ar kura palīdzību ikviens interesents var pārbaudīt, vai viņa lietotāja konts nav uzlauzts.

“Parolēm mūsdienās ir ļoti nozīmīga loma mūsu datu aizsardzībā. Tomēr uzskats – jo sarežģītāka parole, jo saldāks miegs, ir maldīgs, jo arī kibernoziedznieki seko līdzi aktualitātēm tehnoloģiju jomā, izstrādājot aizvien jaunus vīrusus un kaitnieciskas programmatūras. Tāpēc paroles regulāri ir jāmaina. Tāpat papildu drošībai ieteicams izmantot divu faktoru autentifikāciju, piemēram, papildus ievadīt kodu, kas tiek nosūtīts uz tālruņa numuru, vai atbildēt uz drošības jautājumu,” iesaka BITES eksperti.

Ņemot vērā, ka cilvēkiem ir raksturīgi pārspīlēt, šķiet, ir tikai loģiski, ka, attīstoties tehnoloģijām, ar mobilajiem tālruņiem – to lietošanu, tajos pieejamās informācijas drošību – saistīto mītu skaits palielinās. Daļa no tiem, nenoliedzami, ir pārspīlēti. Taču daļa – patiesi.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Avatar for Lauris
Lauris - 7. septembris, 2018 Atbildēt

Divfaktoru autorizācija uz mobilo patiesībā ir masīvs drošības caurums jo ļaundarim atliek tikai piedabūt lietotāja numuru pārreģistrēt uz savu sim (kas ar dažādiem paņēmieniem nav nemaz tik sarežģīti)un lieta darīta.

  Avatar for Janis
  Jānis Alksnis - 23. septembris, 2018 Atbildēt

  tā jau mēs varam nonākt galējībās, ka nekas nav absolūti drošs

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

 • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
 • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
 • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
 • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
 • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
 • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
 • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

 • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda