8. jūlijs, 2016

Zinātnes jaunums: robotizēta dzeloņraja, kas radīta no žurku sirds šūnām

Iedvesmojoties no dzeloņrajas elegantās un efektīvās kustības, ir radījuši robotu, izmantojot žurku sirds šūnas, kas var tikt kontrolēts ar gaismas palīdzību.

Šīs zivis ir uzreiz atpazīstamas pēc to plakanās struktūras, spārniem, kas līdzīgas spurām un savas galvas formas.

Spuras kustās tā, lai radītu vislielāko iespējamo kustību, izmantojot vismazāko iespējamo enerģijas daudzumu. Šie energoefektīvie viļņi pārvietojas no spuras priekšas uz aizmuguri, ļaujot rajai graciozi slīdēt pa ūdens virsmu.

Iedvesmojoties no šīs rajas izskata, Sung-Jin Park no Hārvardas universitātes centās izveidot tās miniatūras – mīksto audu robotus ar līdzīgām īpašībām un efektivitāti. Viņa komanda radīja “uzlādētus” zelta skeletus, kas atgādina dzēloņrajas formu. Pēc tam šie roboti tika pārklāti ar nelielu kārtu staipīga polimēra.

Robotizētās rajas augšpusē novietoja žurku muskuļu sūnas, kas plašāk pazīstamas kā kardiomiocīti. Kad tie ir stimulēti, rajas spuras tiek noliektas uz leju.

Metode darbojas pietiekami labi, lai vadītu robotu pār pamata šķēršļu joslu. Robota dzeloņraja, kas satur aptuveni 200 000 kardiomiocītus, ir 16 milimetrus gara un sver tikai 10 gramus.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda