8. jūlijs, 2016

Zinātnes jaunums: robotizēta dzeloņraja, kas radīta no žurku sirds šūnām

Iedvesmojoties no dzeloņrajas elegantās un efektīvās kustības, zinātnieki ir radījuši robotu, izmantojot žurku sirds šūnas, kas var tikt kontrolēts ar gaismas palīdzību.

Šīs zivis ir uzreiz atpazīstamas pēc to plakanās struktūras, spārniem, kas līdzīgas spurām un savas galvas formas.

Spuras kustās tā, lai radītu vislielāko iespējamo kustību, izmantojot vismazāko iespējamo enerģijas daudzumu. Šie energoefektīvie viļņi pārvietojas no spuras priekšas uz aizmuguri, ļaujot rajai graciozi slīdēt pa ūdens virsmu.

Iedvesmojoties no šīs rajas izskata, Sung-Jin Park no Hārvardas universitātes centās izveidot tās miniatūras – mīksto audu robotus ar līdzīgām īpašībām un efektivitāti. Viņa komanda radīja “uzlādētus” zelta skeletus, kas atgādina dzēloņrajas formu. Pēc tam šie tika pārklāti ar nelielu kā staipīga polimēra.

Robotizētās rajas augšpusē novietoja žurku muskuļu sūnas, kas plašāk pazīstamas kā kardiomiocīti. Kad tie ir stimulēti, rajas spuras tiek noliektas uz leju.

Metode darbojas pietiekami labi, lai vadītu robotu pār pamata šķēršļu joslu. Robota dzeloņraja, kas satur aptuveni 200 000 kardiomiocītus, ir 16 milimetrus gara un sver tikai 10 gramus.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.