21. jūnijs, 2017

Pieci ieteikumi, kā pasargāt savas viedierīces brīvdabas pasākumos

Vasara ir aktīvās atpūtas laiks, kad cilvēki ar pilnu krūti bauda dažādus brīvdabas pasākumus, kas nereti tiek iemūžināti fotogrāfijās un video, lai varētu dalīties savos piedzīvojumos ar draugiem sociālajos tīklos, tāpēc viedierīces dažādiem bojājumu riskiem ir pakļautas vairāk nekā parasti, liecina mobilo sakaru operatora BITES tehnoloģiju ekspertu novērojumi.
Tuvojoties Līgo svētkiem, viedierīču drošības jautājums kļūst īpaši aktuāls, jo teju neatņemama šo svētku sastāvdaļa ir lietus. Arī lustes pie ugunskura un maģiskā papardes zieda meklējumi viedtālrunim var izrādīties visai traumatiski. Tāpēc BITES tehnoloģiju eksperti ir apkopojuši piecus ieteikumus, kā parūpēties par savu viedierīču drošību gan Līgo svētkos, gan dažādos brīvdabas pasākumos un ikdienā.
 
#1 Sargā no mitruma
Pretstatā pīlēm lielākā daļa mobilo ierīču nemīl ūdeni. Neplānota “pelde” peļķē, bļodā, dīķī un pat zupas šķīvī var neatgriezeniski sabojāt ierīci un radīt pamatīgu robu budžetā, jo šāda veida bojājumu novēršanu garantijas neparedz. Turklāt jāatceras, ka šīs ierīces jutīgi uztver ne tikai tiešu kontaktu ar ūdeni. Tām bīstams ir jebkāda veida mitrums, piemēram, tvaiks, lietus lāses un pat sviedri, kas var nonākt telefona mikrofonā, lādētāja ligzdā vai citur. Kā pasargāt ierīci?
Vienkāršs, taču gana efektīvs līdzeklis ikdienas lietošanai ir mikrošķiedras lupatiņa. Ar to iespējams ne vien notīrīt “nopirkstoto” ekrānu, bet arī nosusināt, ja tas lietots lietus laikā vai aiztikts ar mitrām rokām. Sevišķi lietainās dienās ierīci pat vēlams ietīt šajā šādā lupatiņā.
Tāpat ikdienā ieteicams lietot ūdensizturīgos viedtālruņu maciņus vai vāciņus. Jāņem gan vērā, ka nepasargā no mitruma 100%, tāpēc, dodoties uz brīvdabas pasākumiem, vēlams nodrošināties ar pilnībā noslēdzamiem ūdensizturīgajiem maciņiem vai vāciņiem. Piemēram, mīkstie ūdensizturīgie maciņi pieejami teju jebkuram telefonu veidam, kā arī planšetēm un e-lasītājiem. Tie ir ērti lietojami gan zvanot un sērfojot internetā, gan arī fotografējot un filmējot, jo saglabā skārienjūtīgā ekrāna funkcionalitāti. Turklāt tajos nereti iestrādātas īpašas atveres lādētāja vai austiņu pieslēgšanai.
Cietie ūdensizturīgie maciņi nav tik universāli – tie visbiežāk ir pielāgoti konkrētam viedierīces modelim. Taču kvalitatīvi cietie apvalki aizsargā ierīci gan no mitruma, gan arī triecieniem.
“Ja plānots apmeklēt pasākumu kādas lielākas ūdenstilpnes tuvumā, piemēram, piedalīties laivu izbraucienā pa Gauju, labāk izvēlēties īpašas ūdensizturīgas kastītes, kas pasargās ierīci ne tikai no mitruma, bet arī no nogrimšanas. Šīm kastītēm parasti līdzi nāk speciāla karabīne, kas ļauj to droši piestiprināt pie laivas vai kur citur,” norāda BITES Loģistikas nodaļas vadītājs Roberts Birnbaums, piebilstot, ka ekstrēmās situācijās var izlīdzēties ar aiztaisāmajiem pārtikas maisiņiem vai baloniem.
 
#2 Rūpējies par ekrāna drošību
Izpētīts, ka viena no viedtālruņu vārīgākajām vietām ir ekrāns – no BITES pērn veiktās aptaujas datiem izriet, ka ar t.s. “zirnekli” un citiem displeja defektiem ir saskāries katrs trešais Latvijas iedzīvotājs. Par to, ka šī ir aktuāla problēma, liecina arī fakts, ka BITĒ pašlaik ir apdrošināti vairāk nekā 25 tūkstoši ierīču ekrānu un šis skaits turpina palielināties.
“Vienkāršākais veids, kā pasargāt ekrānu no sasišanas, ir uzlikt displejam aizsargstiklu, atbilstošu vāciņu vai aizsargplēvi. Pēdējais risinājums ir plānāks, lētāks un nodrošina labāku skārienjūtību, taču tas vairāk pasargā galvenokārt no skrāpējumiem. Rūdītais aizsargstikls ir gan dārgāks, gan arī daudz efektīvāks risinājums. Izvēloties aizsargstiklu, jāpievērš uzmanība tā cietības pakāpei, ko nosaka pēc Mosa skalas. Piemēram, ar “1H” tiek apzīmēta ļoti zema cietības pakāpe, bet ar “10H” – augstākā iespējamā cietības pakāpe. Taču vislabāko aizsardzību nodrošina vāciņš kopā ar aizsargstiklu,” skaidro Birnbaums.
Papildu parametrs, kas ir jāņem vērā, izvēloties aizsargstiklu viedtālrunim, ir tā pārklājums. Pēc nano pārklājuma uz stikla gandrīz nepieliek pirkstu nospiedumi un kristalizācijas punkti, kā arī tā virsma ir daudz gludāka. Savukārt oleofobiskais pārklājums no stikla virsmas atgrūž eļļainus nospiedumus un atvieglo ekrāna notīrīšanu.
 
#3 Sargā no smiltīm un putekļiem
Smiltis un putekļi viedtālrunim ir tik pat bīstams ienaidnieks kā Trojas zirgs trojiešiem – to radīto bojājumu sekas var parādīties nevis uzreiz, bet gan pēc kāda laika. Lai no tā izvairītos, smilšainu roku tīrīšanai brīvā dabā var izmantot līmlenti. Taču ievērojami ērtāks risinājums ir viedierīču ligzdu “tapiņas”, kas nereti tiek veidotas kā stilīgi aksesuāri. Tās plašā izvēlē pieejamas pasaulē populārajā e-veikalā Amazon.
 
#4 Nepārkarsē
Atstāt viedtālruni karstā vasaras dienā automašīnā ir tikpat bīstami kā atstāt tajā bērnus vai dzīvniekus, jo liels karstums var sabojāt ierīces elektroniku. Šī iemesla dēļ viedierīces nav ieteicams ilgstoši turēt arī tiešos saules staros, tāpēc, atrodoties pludmalē, telefonu vēlams uzglabāt somā, zem dvieļiem vai ietītu dvielī, apģērbā.
“Ja rodas aizdomas, ka telefons ir pārkarsis, tas nekavējoties jāizslēdz – ierīcei jāļauj atdzist, turklāt ēnainā vietā, kur ir laba gaisa cirkulācija. Šādos gadījumos lieti noder ventilators, taču var izlīdzēties ar vēdinošām roku kustībām, kā arī var vēdināt ar grāmatu, cepuri u.tml.,” tā Birnbaums.
 
#5 Sargā no garnadžiem
Mūsdienās pieejami daudz un dažādi aksesuāri, kas ļauj pasargāt viedtālruni no mitruma, karstuma, putekļiem un sasišanas, taču no izmanīgiem kabatzagļiem ierīce jāsargā pašam lietotājam. Piemēram, publiskos pasākumos viedtālruņus ieteicams turēt vietās, kur svešai rokai grūtāk iekļūt – jaku iekškabatās, jostas somās u.tml. Turklāt vēlams neizmantot košas austiņas, kas jau pa gabalu liek noprast, kāda zīmola ierīce tiek lietota. Ērtāk un drošāk ir izmantot “Bluetooth” austiņas, jo tās nav tik uzkrītošas, turklāt telefons nav bieži jāvelk laukā no kabatas.
BITES pārstāvis iesaka izmantot arī pēc iespējas sarežģītākas un vienmēr bloķēt ierīces ekrānu, kad tā netiek lietota. Savukārt, dodoties uz festivālu vai kādu citu publisku pasākumu, var uzstādīt mobilo aplikāciju, kas ļauj noteikt telefona atrašanās vietu, vai aktivizēt šo funkcionalitāti ierīcē, ja tāda ir paredzēta.
Pie telefona var pielīmēt arī nelielu zīmīti ar tā īpašnieka e-pastu vai darba telefona numuru. Izklausās vecmodīgi, taču godīgs telefona atradējs noteikti izmantos iespēju sazināties. Tāpat ir vēlams piefiksēt telefona unikālo identifikācijas numuru jeb IMEI kodu, ko mobilo sakaru operators var izmantot tālruņa attālinātai bloķēšanai.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda