Sākums Programmatūra “Android” ierīcēm uzbrūkošie “Trojas vīrusi” pārņem ierīču vadību

“Android” ierīcēm uzbrūkošie “Trojas vīrusi” pārņem ierīču vadību

2 minūtes lasīšanai

Viedtālruņu tirgus arvien aug un “Android” ierīces joprojām ieņem tā lielāko daļu. Nav nekāds brīnums, ka tās pievilina ne tikai lietotājus, bet arī kibernoziedzniekus. Antivīrusu programmu “eScan” izstrādātāji dalās ar padomiem, kā pasargāties no “Android” ierīcēm uzbrūkošajiem “Trojas vīrusiem”. 
Kā norāda drošības eksperti, līdz šim tādas ļaunprogrammatūras kā, piemēram, “Trojas vīrusi”, visbiežāk tika vērstas pret “Windows” operētājsistēmām. Taču līdz ar lietotāju pieaugošo mobilitāti mainās arī hakeru prioritātes – pietiek instalēt vienu ļaunprogrammatūru, lai “Trojas vīruss” savāktu gandrīz 30 atšķirīgas informācijas ierakstus par inficēto ierīci un to nodotu hakeru kontrolētajam attālinātajam serverim.
Ļaunatūra visbiežāk ievāc šādu informāciju: operētājsistēmas versija, ierīces kods, tālruņa numurs, SIM kartes numurs, lietotāja atrašanās vieta, iespēja pieslēgties ar administratora tiesībām, tīkla sakari, mobilo sakaru operators, e-pasta adrese, kas saistīta ar “Google” lietotāja kontu, informācija par to, vai ierīcē ir instalēta “Google Play” programma u.c.
Turklāt “Android” “Trojas vīrusi” bieži vien rāda nevēlamas reklāmas un instalē dažādas ļaunprogrammatūras, bet starp nepatīkamākajām sekām ir ierīces vadības pārņemšana, SMS īsziņu sūtīšana uz maksas numuriem, ierīces vai tās failu bloķēšana un izpirkuma pieprasīšana, personas datu piesavināšanās.
“Ar “Trojas vīrusiem” bieži saskaras neuzmanīgi un nevērīgi lietotāji. Ja pārlūkojot internetu, piemēram, vēloties apskatīt kādu video, parādās paziņojums, kas piedāvā instalēt trūkstošo spraudni (plug-in), ir liela ticamība, ka zem instalēšanai piedāvātā “Video Player” vai “Adobe Flash Player” slēpjas ļaunprogrammatūra,” skaidro “eScan” antivīrusu programmas izplatītāja uzņēmuma “Baltimax” reģiona menedžeris Sergejs Romanovskis.
“Android” “Trojas vīrusi” izplatās arī e-pastos kā dažādu formātu pielikumi – mp4 vai citi “Android” lietotņu (APK) faili. Pēdējā laikā vien ir fiksētas vairāk nekā 15 tūkstoši mēstuļu ar ļaunatūras pielikumiem.
Lai atbrīvotos no “Trojas vīrusa”, ieteicams atinstalēt kaitnieciskās lietotnes vai arī atiestatīt “Android” ierīces rūpnīcas iestatījumus. Tāpat ieteicams izmantot mobilajām ierīcēm paredzētās antivīrusu programmas, kas iznīcina kaitīgās programmas un pasargā no jauniem vīrusiem.
“Ir svarīgi veikt preventīvos pasākumus: instalēt tikai uzticamas lietotnes no “Google Play” un citām oficiālām vietnēm, izmantot antivīrusu programmu, neatvērt nezināmas vai aizdomīgas norādes uz saitēm, savlaicīgi atjaunināt lietojamās programmas un operētājsistēmu. Tāpat ieteicams regulāri veidot datu rezerves kopijas, lai inficēšanās gadījumā nezaudētu jums svarīgu informāciju, piemēram, kontaktus vai fotogrāfijas,” iesaka “Baltimax” pārstāvis.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Programmatūra
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…