Sākums Jaunumi Gudrās mājas risinājumi

Gudrās mājas risinājumi

4 minūtes lasīšanai
smart home

Gudrās mājas risnājumi mūsdienās ir pieejami visiem cilvēkiem, ne tikai miljonāriem. Daudzi risinājumi ir pieejami tepat veikalos. Citi jāsūta no ārzemēm. Vieni risinājumi ir savietojami ar citiem. Bet ir arī savrupi risinājumi, kas nav savietojami ar citiem.

Visvienkāršākais IoT risinājums ir gudrās led lentes un rozetes. Tām ir plašs pielietojums. Salīdzinoši plaša saderība. Bet te uzreiz ir jāsaprot, vai iztiksim ar parasto Wifi, vai mēģināsim citus standartus. Vispopulārākie ir Wifi un Zigbee risinājumi. Wifi strādās parastajā mājas bezvadu tīklā. Zigbee nepieciešams savs sakaru kanāls, tapēc jāpērk papildus kastīte ( ap 30-40eur). Kāds ir ieguvums? Zems elektro patēriņš. Ja rozetēm un led lentēm tas nav pārāk aktuāli, tad dažādiem devējiem ( temperatūra, kustība) tas jau kļūst būtiski. Pats esmu izmēģinājis vairākas eko sistēmas. Gan Zigbee, gan Wifi versijas. Tādēļ vēlos nedaudz padalīties ar savu viedokli un pieredzi. Esmu pircis gan iekārtas tepat, gan AliExpress.

Sāksim ar rozetēm. Vislabāk man personīgi patīk Nous ražotās rozetes, ko var iegādāties tepat Lemona. Uzreiz iesaku izpētīt jaudu rozetēm un fukcionalitāti. Jaudas mēdz būt parasti 16A vai 20A. Tālāk ir svarīgi saprast, vai ir ekeltrības patēriņa uzskaite. Var iegādāties gan ar, gan bez. Vēl ļoti svarīgs ir formfaktors. Tieši Nous rozetēm ir vismazākais izmērs un ir iespēja vienā pagarinātājā ievietot vairākas rozetes blakus. Lētās rozetes no AliExpress parasti ie lielas izmēros un bloķē pieeju blakus rozetēm. Kolēģis gan apgalvo, ka tieši šīs rozetes reizi pusgadā sajūk prātā un patvaļīgi ieslēdzas/izslēdzas.

Tad ķēros klāt temperatūras devējiem. Pamēģināju Tuya savietojamos termometrus. Te ir daudz dažādas versijas. Ar barošanu no telefona lādētāju. Ar barošanu no baterejām. Ar ekrānu un arī bez ekrāna. Visjautrākais bija eksemplārs ar ekrānu un apgaismojumu bet barošanu no baterejām. Tad man ieteica pamēģināt Xiaomi termomentru. Xiaomi ir atsevišķa ekosistēma. Tā nedraudzējas ar citiem ražotājiem. Bet nu nolēmu pamēģināt. Uz akciju tepat Latvijā 220.lv veikalā varēja dabūt apmēram 5eur gabalā. Barojas no baterejas. Rāda mitrumu un temperatūru. Uzkrāj sevī 6 mēnešu datus. Tik tālu viss labi. Savienojums tikai caur bluetooth. Baterejas jāmaina reizi pusgadā apmēram. Lai varētu tikt klāt attālināti pie termometru rādījumiem, nepieciešams Xiaomi bluetotsh/zigbee habs, kas darbojas tika un vienīgi ar Xiaomi produktiem. Tādu diemžēl nav ļoti daudz. Pēdējos izmēģināju Zigbee Tuya ekosistēmas termometrus. Te viss bez pārsteigumiem. Darbojas. Konkrēts baterejas patēriņš vēl nav zināms.

Logu durvju sensori. Tie arī Tuya eko sistēmā ir vairāki varianti. Wifi/Zigbee. Un vēl atšķiras programatūras līmenī. Ar zigbee hub ne visus izdodas iedarbināt signalizācijas režīmā. Daži māk tikai sūtīt individuālus paziņojumus. Jūtība it kā laba, bet testējot ar metāla kasti – signāls cauri netiek un paziņojums nefiksējas. Tas pats ar kustību sensoriem. Tos ķīnieši smalki sauc par Human Presence Sensor ( cilvēka klātbūtnes sensoru ). Realitātē tie visbiežāk nostrādā arī uz kaķiem un vienkārši plīvojošiem aizkariem.

Ar ūdens sensoriem ir visvienkāršāk. Tur noliekam sensoru tuvu grīdai. Ja ūdens savieno abas sensora kājas – ir ūdens noplūde. Sūta signālu. Te atkal ir variācijas par pieslēgumiem – Wifi, vai Zigbee.

Signāla jūtība visiem šiem standartiem ir ap 15 metri rādiusā ap hubu. Zigbee iekārtas māk pastiprināt signālu un nodot to tālāk. Tas gan attiecas uz iekārtām, kas tiek barotas no elektrības visu laiku – rozetes, lampas un tamlīdzīgi. Ja šādas iekārtas nav pa rokai, ķīnieši ir uzražojuši signāla atkārtotājus – tie tikai retranslē zigbee signālu. Barojas no USB.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Jaunumi
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…