20. jūlijs, 2017

Vai zaudējumi ”WannaCry” vīrusu uzbrukumos pielīdzināmi dabas katastrofai?

Pēdējo mēnešu laikā pasauli pāršalkuši krāpnieciski kiberuzbrukumi, kas problēmas radījuši vairākiem uzņēmumiem. mūsdienās kļuvuši pietiekami advancēti, lai spētu nozagt informāciju ne tikai kādam savam ienaidniekam no kaimiņu mājas, bet arī lielām kompānijām.

Pasauli nesen pāršalca vīruss ”Petya”, kas inficēja neskaitāmas datorsistēmas visā pasaulē un pieprasīja izpirkuma maksu. Vīruss datoros nonāca pēc viltus atjauninājumu instalēšanas, kuri pirmajā brīdī nemaz nešķita aizdomīgi.

Tāpat jau ilgāku laiku plosās ”WannaCry”, kas klasificējas vēl sīkākos nosaukumos. Tas, piemēram, nozaga Lielbritānijas slimnīcu informāciju un pieprasīja par to izpirkuma maksu. Toreiz vīruss nolaupīja pacientu medicīnas informāciju, kā rentgenus, asins analīžu rezultātus un citas lietas.

Pētijumi liecina, ka praktiski visos kiberuzbrukumu gadījumos inficētie darbojušies ar ” 7” operētājsistēmu. Jāatzīmē, ka šo operētājsistēmu ”Microsoft” pārtrauks atbalstīs 2020. gada 14. janvārī, pārtraucot tai izdot atjauninājumus.

Viena no pasaulē vadošajām apdrošināšanas kompānijām ”Lloyds of London” pastāstījusi, ka šobrīd aptuvenie visu cietušo uzņēmumu zaudējumi ir mērāmi aptuveni 53 miljardos eiro! ”Lloyds of London” ir izrēķinājis – ja visām kompānijām, kuras iekļuvušas ”WannaCry” slazdos, izdevies saglabāt datu dublējumu kopijas, kā arī, ja ir pieaicināti kiberdrošības uzņēmumi, kas ar šīm lietām cīnās, kopējiem zaudējumiem nevajadzētu pārsniegt 5 miljardus.

Taču, ja būs pasīvi, samaksās izpirkuma summas un neko nedarīs lietas labā, kopējie zaudējumi var sasniegt 120 miljardus eiro. Salīdzinājumam – postošā viesuļvētra Sandija 2012. gadā Ņujorkā radīja 75 miljardus eiro lielus zaudējumus.

Izmantotie resursi: http://bgr.com

 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda