Sākums IT sasniegumi, bizness Latvijā 130 delegāti no 29 Eiropas valstīm sprieda par elektronisko sakaru nākotni pasaulē

Latvijā 130 delegāti no 29 Eiropas valstīm sprieda par elektronisko sakaru nākotni pasaulē

3 minūtes lasīšanai

Rīgā norisinājās Eiropas valstu telesakaru administrāciju darba grupas CPG (Conference Preparatory Group) sanāksme, kura pulcēja 130 delegātus no 29 Eiropas valstīm un 18 starptautiskām organizācijām un uzņēmumiem. Sanāksmi organizēja VAS , un to atklāja Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis.

CPG sanāksmes mērķis ir gatavot Eiropas kopējos priekšlikumus Starptautiskās telesakaru savienības ITU Pasaules Radiosakaru konferencei WRC. Šī bija WRC-15 sagatavošanas grupas 4.sanāksme. Līdz WRC-15 vēl paredzētas divas CPG tikšanās, nākamā – septembrī Francijā.

Mūsdienās strauji pieaug piedāvāto mobilo datu pārraides telesakaru pakalpojumu klāsts – viedtālruņi, portatīvas datorierīces jau kļuvušas par neatņemamiem ikdienas darbarīkiem. Sagatavošanā ir valkājamas telesakaru ierīces. Paredzama arī strauja “lietu interneta” ienākšana mūsu dzīvē – dažādas tālvadības un telemātikas ierīces kā, piemēram, attālināti nolasāmi enerģijas skaitītāji, noliktavu uzskaites ierīces. Arvien palielinās pieprasījums pēc t.s. “nelineārās televīzijas”, kura programmas saturu un piegādes laiku ļauj veidot pašam skatītājam, kas savukārt prasa katrai ierīcei individuā datu plūsmu.

Viens no centrālajiem WRC15 darba kārtības jautājumiem, ko mūsdienās nosaka arvien pieaugošā vajadzība pēc mobilas datu pārraides, ir identificēt papildus frekvenču joslas starptautiskajiem mobilajiem sakariem (IMT). Ņemot vērā radiofrekvenču spektra aizņemtību, ir jāmeklē koplietošanas iespējas, pilnveidojot koplietošanas kritērijus, piemēram, izmantojot jauno tehnoloģiju sniegtu uzlabotu datu kompresiju, pārraides kļūdu labošanu, filtrēšanu utml.. Tā šobrīd Eiropas valstis uzskata par iespējamu starptautiskajos radionoteikumos papildus identificēt vairāk kā 450 MHz frekvenču spektruIMT izmantojumam.

WRC15 darba kārtībā ir arī jautājumi par spektru platjoslas sakariem glābšanas dienestiem un sabiedrības aizsardzībai katastrofām, papildus spektru satelītsakariem, pasīvai un aktīvai Zemes izpētei no satelītiem, inteliģentajām transporta sistēmām, automātiskās identifikācijas sistēmu darbības paplašināšanai kuģošanas drošības sistēmām, bezpilota lidaparātu telemetrijai un tālvadībai un vēl daudziem jautājumiem, piemēram, iespēju sadalīt jaunu joslu radioamatieru sakariem 5 MHz īsviļņu diapazonā.

WRC15 lems arī par darba kartību aiznākošajai konferencei 2018. gadā, kad, cita starpā, piemēram, iecerēts detalizēti izskatīt arvien populārāko nano- un pikosatelītu (ar masu daži simti gramu) tipisku radiofrekvenču spektra lietošanu.

Radiofrekvenču elektromagnētiskais spektrs ir ierobežots un mūsdienās arvien vairāk pieprasīts dabas resurss. Radiosignāli izplatās pāri cilvēku nospraustajām valstu robežām, tāpēc elektromagnētisko spektru racionāli un efektīvi iespējams izmantot tikai saskaņoti – gan valstu iekšienē, gan starp kaimiņvalstīm un pat veseliem zemeslodes reģioniem. Lai to nodrošinātu, nepieciešama sakaru administrāciju un kompetentu organizāciju intensīva sadarbība. CPG un līdzīga rakstura starptautiskas sanāksmes ik gadu norisinās kādā no dalībvalstīm un tajās piedalās dažādu valstu Sakaru administrāciju pārstāvji, radioiekārtu ražotāju, sakaru operatoru un citu iesaistīto organizāciju pārstāvji. Vispārpieņemtā starptautiskā prakse paredz šādu darba grupu sanāksmju un līdzīgu pasākumu rīkošanu rotācijas kārtībā dalībvalstu starpā.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In IT sasniegumi, bizness
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Latvijā izsniegtās e-receptes būs iespējams izmantot ārvalstīs

latvija uzsākusi pārrobežu e-recepšu datu apmaiņu ar noteiktām dalībvalstīm, lai nodrošinā…