Sākums Sadzīves un virtuves tehnika Viedais apgaismojums. Kā tas ietekmē tavu pašsajūtu?

Viedais apgaismojums. Kā tas ietekmē tavu pašsajūtu?

3 minūtes lasīšanai

Nevienam nav noslēpums, ka gaismai ir ārkārtīgi liela loma mūsu dzīvē – tā ietekmē ne tikai mūsu dienas ritmu, bet arī noskaņojumu un garastāvokli. Mūsdienās radīti dažādi veidi, kā padarīt efektīvu ne tikai dabisko, bet arī mākslīgo apgaismojumu – strauju popularitāti iemantojušas arī tā saucamās gudrās lampas un gaismas slēdži, kas palīdz pielāgot apgaismojumu visdažādākajām vēlmēm un vajadzībām. Pagājušās nedēļas nogalē būvniecības industrijas izstādē ”Māja I 2017” tika prezentēti vairāki mūsdienīgi apgaismojuma risinājumi, vēlreiz apliecinot gaismas nozīmi mūsu dzīvē, – apkopojām dažus no tiem.

Pielāgo apgaismojumu savam noskaņojumam

Ikviens no mums ir ievērojis, ka, uzspīdot saulei, mainās arī mūsu noskaņojums un gan mēs paši, gan arī apkārtējie kļūst līksmāki. Tieši tādēļ arī ēkas būvniecības laikā gan dabiskajam, gan mākslīgajam apgaismojumam tiek piešķirta ļoti liela nozīme – mākslīgais apgaismojums maksimāli tiek pietuvināts saules gaismai. Sevišķi nozīmīgi tas ir mūsu platuma grādos, jo tumšajos rudens un ziemas mēnešos esam nomodā vēl ilgi pēc tam, kad saule jau norietējusi. Mājīgs un pieklusināts apgaismojums vakarā palīdzēs noskaņoties naktsmieram, savukārt rītos, sevišķi ziemas periodā, gaisma palīdzēs gan fizioloģiski, gan psiholoģiski vieglāk pamosties.
Lai mums nebūtu jāskraida no vienas istabas uz otru, regulējot ne tikai pašu gaismu, bet arī tās intensitāti un nokrāsu, radīta ēku automatizācijas funkcija – gaismas kontrole. To iespējams uzstādīt gan jaunbūvēs, gan arī jau 100 gadus vecās mājās – papildinot dabisko gaismu mājās ar mākslīgo apgaismojumu. Apgaismojums iekštelpās pakāpeniski pieaugs vai samazināsies atkarībā no gaismas ārpus telpām. Mākoņainā dienā, kad saule te parādās, te pēkšņi pazūd, nebūs jāpārvieto darba galds vai nemitīgi jāklikšķina gaismas slēdzis, turklāt tas ir arī lielisks veids, kā ietaupīt – mākslīgais apgaismojums 100% tiek ieslēgts tikai tad, kad dabiskais apgaismojums pilnībā pazūd. Savukārt, ja tveicīgā vasaras dienā saule spīd tieši istabā, ar mākslīgā apgaismojuma palīdzību vari ne tikai radīt ēnas, bet arī nakts efektu – ja nu pēkšņi tveice ir tik liela, ka vēlies mazliet nosnausties.

Gaisma produktīvākam darbam

Ar gaismas intensitāti, tās temperatūru un krāsu iespējams variēt. Izrādās – gaismas temperatūra ietekmē darba kapacitāti, un mūsdienās dažos birojos tiek izmantotas apgaismojuma programmas, kas palīdz noskaņoties darbam. Piemēram, darba dienas vidū apgaismojums kļūst mazliet spilgtāks un vēsāks, jo, strādājot tādā apgaismojumā, cilvēki ir produktīvāki. Savukārt atpūtas pauzes laikā apgaismojums kļūst mājīgāks, ļaujot atjaunoties darbaspējām.
Lai radītu perfektu un noskaņojumam atbilstošu apgaismojumu, radīta īpaša sistēma, kuru var viegli pielāgot savām vajadzībām – JUNG ZigBee. Nepieciešams vien izvēlēties gaismas intensitāti, tās temperatūru, krāsu un mainīt gaismu atbilstoši noskaņojumam. Turklāt to iespējams savienot arī ar tādām apgaismojuma sistēmām kā Philips Hue vai Osram Lightify. Apgaismojuma krāsas maiņu ir iespējams izmantot arī taupīšanas nolūkos: piemēram, gaisma maina krāsu brīdī, kad pieslēgto ierīču skaits mājās sasniedz kādu konkrētu skaitu, tādējādi ziņojot par lielāku elektrības patēriņu. Gaismas krāsas maiņa jaunajiem vecākiem var signalizēt arī par aizmigušu vai nomodā esošu mazuli blakus istabā, reaģējot uz kustību sensoriem.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Sadzīves un virtuves tehnika
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

MikroTik un Tet nodrošinās zinātniekiem 400 gigabitu savienojumu cīņai

Latvijas tehnoloģiju inovāciju uzņēmumi MikroTik un Tet izveidojuši jaunus lieljaudas…