31. maijs, 2017

CIlvēku vieglprātīgā attieksme vainojama neskaitāmos krāpšanas gadījumos

Trešdien, 31.maijā, ar īpašu meistarklasi, kas bija veltīta interneta drošības jautājumiem, “Bite” atklāja jaunu kustību “Bites Drošības akadēmija”. Tās ietvaros turpmāk gan Bites klientiem, gan ikvienam interesentam plānots piedāvā tekspertu zināšanas, prasmes, rīkus, kā arī dažādus risinājumus un produktus, kas var uzlabot interneta un viedierīču drošību.

Ievadvārdu teica “Bites” vadītājs Kaspars Buls, kurš vispārīgi pastāstīja par jauno “Bites” kustību, kā arī atklāja dažus faktus. Piemēram, skatoties uz statistikas datiem, aptuveni 24% iedzīvotāji Latvijā neizmanto paroles vai jebkādu citu aizsargsistēmu savam telefonam. Bet, kas interesanti, – 40% par to ir satraukti.

Pēc uzņēmuma vadītāja vārdiem viedtālruņu lietotājus var iedalīt trijās kategorijās – tie, kuriem par sava telefona drošību ir vienalga, kuri vienkārši nav informēti par potenciālajiem riskiem, kā arī tie, kas nemaz nav saskārušies ar vīrusu problēmām. Viņaprāt, izspiedējvīrusi pēdējā laikā ir ļoti aktivizējušies un ir zināms pamats uztraukumam.

”SQUALIO Cloud Consulting” pārstāvis Rūdolfs Augustovskis pievērsa uzmanību publisko bezvadu tīklu drošībai vai arī, precīzāk sakot, nedrošībai. ”Bezvadu pati par sevi ir nedroša, jo pārsūtītie dati netiek šifrēti.” Stāsta Augustovskis. Eskperts nosauca Latvijā populārākā atklātā bezvadu tīkla ” Free” piemēru, sakot, ka ļaundaris var pieslēgties internetam un ar speciālu programmu palīdzību un nolasīt visus datus par visām ierīcēm, kuras tobrīd ir pieslēgušās internetam.

Viņš minēja arī to, ka publisko tīklu īpašniekiem ir dažādas motivācija – citam tā ir reklāma, citam tīrākā datu izkrāpšana. Ja, piemēram, viedtālruņa lietotājs izmanto publisko Wi-Fi tīklu, lai veiktu maksājumus, teiksim, “Paypal” vai internetbankā, tīkla īpašnieks var pārvērst drošo pakalpojumu sniedzēju “https”  protokolu par ”http”. Līdz ar to visa notiek caur viņu.

Tas ir bīstami tādēļ, ka ļaundaris tādā veidā vienkārši var apturēt notikumu gaitu, piemēram, īsi pirms maksājuma veikšanas un nomainīt oriģinālo bankas konta numuru, uz kuru bija plānots līdzekļus nosūtīt, uz pavisam citu. Tāpat interesanti, ka šādā veidā pēc www.cert.lv datiem pagājušajā gadā Latvijas iedzīvotājiem tika izkrāpti vairāk kā divi miljoni eiro. Nobeigumā Augustovskis ieteica lietot virtuāli personīgo tīklu (VPN), kas būtiski uzlabo cilvēku drošību, sērfojot internetā.

Arī kustības ”Drošs internets” vadītāja Maija Katkovska atklāja dažus faktus. Piemēram, 38% Wi-Fi lietotāju publisko tīklu lietotu bez lielas domāšanas. Tāpat katrs 10 interneta lietotājs aizver antivīrusu programmu, lai tā nemestu kā ”nevajadzīgus un uzbāzīgus” paziņojumus, kā arī 40% cilvēku ikdienas interneta vajadzībām izmanto tikai divas paroles. 

Katkovska pastāstīja dažus interesantus stāstus no dzīves. Piemēram, kāda jaunā futbolista mamma bija saņēmusi vēstuli no kā Spānijas futbola skauta, kurš piedāvāja pievienoties jauno talantu nometnei. Taču, lai radītu stresu, viņš paziņojumā norādīja, ka uzreiz jāiemaksā nauda citādi jau nākamajā dienā piedāvājumu saņemtu citi futbolisti. Daudz nedomājot un gribot dēlam labu, futbolista māte naudu iemaksāja un ar to arī stāsts beidzās, jo šis pseido-skauts tā arī pazuda.

Policija kriminālprocesu neuzsāka, jo zaudējumi nebija sasnieguši 100o eiro slieksni. Tāpat kāds latvietis mēģinājis atrunāt savu māti Lielbritānijā, lai viņa neveic neapdomīgu maksājumu kādam senam paziņam, kurš kā esot smagi slims. Krāpnieki esot palūguši 100o eiro ”ārstēšanai”, tomēr reāli šis stāsts bija safabricēts, par ko liecināja arī tas, ka bankas konti, uz kuriem nauda bija jāpārskaita, atradās Dienvidamerikā.

www.drossinternets.lv veica eksperimentu. Proti, uzņēmums izveidoja neīstu epasta ziņojumu, ko nosūtīja 74 bērnu vecākiem. Paziņojuma bija teikts, ka kastinga aģentūra piedāvā fotosesiju viņu bērniem. Atliek vien nosūtīt bērna fotogrāfijas un viņš tikšot pieņemts. No 74 vecākiem tikai 4 (!!) pajautāja, kas tas ir par uzņēmumu, kamēr pārējie kopumā nosūtīja vairāk kā 200 attēlus. Realitātē kastinga uzņēmums bija izdomājums un vecāki savas vieglprātīgās attieksmes (nepārbaudot vai šāds uzņēmums eksistē) dēļ varēja iekulties pamatīgā ķezā.

“Bite” tīkla direktors Dariušs Martuškevičs noslēgumā ieteica neizmantot ”root” (”Android”) un ”jailbreak” (”iOS”) uzlaušanas pieejas, kas sniedz pilnu kontroli pār sistēmas failiem. Tas pamatīgi satricina viedās ierīces drošības līmeni. Martuškevičs ieteica pievērst uzmanību dažām lietām, kas varētu liecināt par to, ka tālrunis ir inficēts.

Piemēram, pieaug izlietoto datu apjoms, izlec reklāmas ārpus interneta pārlūka, ātri izlādējas telefons vai arī sliktākajā gadījumā parādās mistiski pārskaitījumi no personīgā bankas konta. Tāpat viņš ieteica ”Android” ierīču lietotājiem atķeksēt opciju ”unknown sources” jeb ”nezināmie avoti”, kas ļauj instalēt dažādas ārpus ”Play” veikala.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda