13. februāris, 2017

Vai ''Internet Explorer'' pēctecis spējīgs konkurēt ar ''Chrome''?

Šodien interneta lietotāju vidū populārākā pārlūkošanas programma pārliecinoši ir Google Chrome. Kā vēsta statistikas vietnes Statcounter pieejamie dati, tad 2016. gadā 49,1 % interneta lietotāji izmantoja Chrome gan savos personālajos datoros, gan viedierīcēs. Tuvākie sekotāji ir Apple ierīču pārlūks Safari (13,3%) un Mozilla Firefox ar 8,0%.
Izpētīsim mazliet citu statistiku. 2002. gadā, kad  internets, kādu mēs to pazīstam mūsdienās, bija tikai agrīnā stadijā un atradās uz tobrīd neticamas progresa takas – nebija lielas tā pārlūkprogrammu izvēles. Tobrīd pārliecinoši populārākā pārlūkprogamma, pēc izstrādātāju vietnes w3schools datiem, bija mums visiem labi pazīstamais Internet Explorer. 2002. gadā 83,4% interneta lietotāju izmantoja Explorer, kamēr tuvākie konkurenti AOL (5,2%) un Netscape (8,0%) līderim varēja tikai pienest ūdeni.
Atgriežamies pie Statcounter informācijas. Pēc septiņiem gadiem Internet Explorer joprojām bija līderis ar 59,1% lietotāju, bet uz papēžiem mina Firefox, kas savukārt ar 30,7% ieņēma pārliecinošu otro vietu. Chrome tobrīd spēja sapulcēt vien 3,2% auditorijas, taču der atcerēties, ka Chrome dzima 2008. gada septembrī. Kamēr Internet Explorer stagnēja, Chrome sāka ļoti strauju augšupeju un 2012. jau gandrīz dalīja līderes godu ar Explorer (29,6%), savācot 29,3%. Pēc četriem gadiem Explorer jau bija nogrimis līdz piektajai vietai ar 6,25% lietotāju.
leģendārais interneta joprojām ir pakļauts lēnai iznīcībai, tomēr ir radies tā pēctecis – Edge, kas, iespējams, spēj konkurēt ar mūsdienu labākajiem pārlūkiem. Lai arī Edge lieto vien 1,42% interneta lietotāju, tomēr tam ir veltījuši atzinīgus vārdus.


Edge ir skārienkerāna atbalsts personālajiem datoriem

Ņemot vērā, ka lielās tehnoloģiju kompānijas arvien vairāk izstrādā tā saucamos ”divi vienā” datorus ar noņemamiem displejiem, Edge ir īpašība, kas nav citām pārlūkošanas programmām. Piemēram, Chrome un Firefox datora aplikācijām nav skārienekrāna atbalsta, un, sērfojot šajos pārlūkos, no skārienjūtīgā ekrāna nav nekādas jēgas. Edge savukārt ir vienkārša īpašība, kas ar pirksta kustību pa labi vai pa kreisi ļauj pāršķirt iepriekš apmeklētās lapas.

 

Vieglāk kopīgot vietnes

Arī šī ir ļoti neliela un vienkārša papildopcija. Nevienam citam pārlūkam nav iespējams tik vienkārši kopīgot kādu konkrēto saiti. Atrodoties interneta meklētājā, augšējā labajā stūrī ir neliela share ikona, uz kuras uzspiežot, lapu var ērti nosūtīt privātā ziņā, piemēram, Messenger, vai arī pāradresēt uz kādu sociālo tīklu platformu.

 

Ērta grāmatzīmju saglabāšana

Lai arī grāmatzīmju saglabāšana ir ikdienišķa īpašība jebkuram pārlūkam, tomēr Edge ir ietērpis to mazliet citādākā veidolā. interneta pārlūkprogrammai ir reading list cilne, kur var vienkārši un pārskatāmi saglabāt lapas, kuras cilvēks vēlas izlasīt vēlāk. Tāpat gandrīz jebkuru lapu var pārvērst lasīšanas režīma izskatā, nodzēšot reklāmas un padarot dizainu un teksta fontu acij tīkamāku.

 

Personīgais asistents

Gan Edge, gan arī visai operētājsistēmai ir unikāla balss vadības programma. Cortana, protams, neatbildēs latviešu valodā, tomēr sapratīs un sniegs atbildes uz dažādiem jautājumiem angliski. Lai šī opcija darbotos, nepieciešams mikrofons, turklāt līdz ar pēdējo Edge atjauninājumu Cortana padarīta vēl gudrāka. Respektīvi, ar labo taustiņu uzklikšķinot uz jebkura attēla internetā, ir iespējams pajautāt asistentam, kas attēlots fotogrāfijā, kā arī tas uzreiz piedāvā līdzīgos attēlus un vietnes visā tīmeklī.


Edge, protams, veiktspējas ziņā nespēj konkurēt ar pasaulē labāko interneta pārlūku Chrome, tomēr tas ir ievērojami ātrāks un labāks par kādreizējo Internet Explorer. Dažas vienkāršas, bet noderīgas papildiespējas Edge piešķir zināmu pievienoto vērtību, kas to atšķir no pārējiem pārlūkiem, tomēr, neskatoties uz to, Edge vienalga ir 2016. gada tikai 9. populārākais pasaulē, IE palaižot sev priekšā. Der atcerēties, ka pārlūkprogramma vēl ir agrīnā stadijā, un tās progress būs atkarīgs no vēlmes ieguldīt spēkus pārlūka izstrādē.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda