Sākums Programmatūra Mākoņdatošana iesoļo otrajā desmitgadē

Mākoņdatošana iesoļo otrajā desmitgadē

7 minūtes lasīšanai

, kas reiz sākās kā eksperiments, tagad ir kļuvusi par vienu no būtiskākajām jomām. Ja pirms 10 gadiem mākoņdatošanu tradicionālajā IT sfērā neuzņēma ar sajūsmu, tad šobrīd programmatūras eksperti uzskata, ka otrā desmitgade sola mākoņdatošanas iekļaušanu tādās jaunās tehnoloģijās kā mākslīgais vai nākotnes digitālā uzņēmējdarbība.

“Baltimax” pārdošanas vadītājs Deivids Pelenis norāda, ka pēdējos desmit gados mākoņdatošana ir mainījusi IT nozares iespējas un to, ko mēs sagaidām no mākoņdatošanas. “Diskusijas un šaubas par mākoņdatošanu jau ir norimušas, vairums drošības ekspertu piekrīt nostājai, ka mākoņdatošanas ir pārāka par tradicionālajiem IT līdzekļiem,” atzīst D. Pelenis.

Mākoņdatošana arvien biežāk kļūst par pamatu jaunām tehnoloģijām – jaunās paaudzes digitālajai uzņēmējdarbībai, elastīgākiem un dažādām vajadzībām pielāgojamiem risinājumiem. Tāpēc IT menedžeriem pastāvīgi jāadaptē savas stratēģijas, lai tās tiktu līdzi mākoņdatošanas iespējām. Tiek prognozēts, ka nākotnē visas IT sistēmas darbosies tikai datu mākoņos.

“Arvien izteiktāka kļūst tendence, ka šobrīd vairums inovāciju tiek pārceltas uz datu mākoņiem vai arī tiek veidotas, iesākumā ņemot talkā mākoņdatošanu. Arvien vairāk ražotāju izstrādā savus produktus, paturot prātā to piemērojamību mākoņdatošanai, parādās arī atsevišķi mākoņdatošanas pakalpojumi. Mākslīgais intelekts, strauji augošais lietu – tās ir tikai dažas no šobrīd aktuālajām inovācijām,” stāsta “Baltimax” pārstāvis.

Šīm tendencēm viegli padodas arī bizness – dažāda lieluma un organizācijas izvēlas mākoņdatošanas risinājumus tradicionālo IT risinājumu vietā. Saskaņā ar “Eurostat” datiem, 2016. gadā Eiropā mākoņdatošanu izmantoja 21% uzņēmumu, vislielākais pieaugums fiksēts lielajos uzņēmumos (+10%). Savu serveru vai datu glabātavu izmantošana arvien biežāk tiek vērtēts kā konservatīvs – uzskatot, ka atteikšanās no inovācijām bremzē biznesa konkurētspēju.

Eksperti atzīst – ja tagad uzņēmēji, atsakoties no inovācijām, vēl nemana lielu atšķirību no līdzīgiem uzņēmumiem, nākotnē šī starpība būs ievērojami izteiktāka, un tas var beigties ar skumju scenāriju – uzņēmuma bankrotu vai darbības apturēšanu. Taču ne visi uzņēmumi var izmantot mākoņdatošanas pakalpojumus tiem piemērojamo stingro drošības un regulējuma aspektu dēļ, tāpēc šiem uzņēmumiem joprojām jāsargā dati iekšējās, lokālās sistēmās.

“Kamēr regulējuma politika mainās lēnāk, nekā attīstās tehnoloģijas, uzņēmumiem nākas samierināties ar esošo stāvokli. Taču lielāku problēmu saskatu tajā, ka no inovācijām uzņēmumus attur nevis tiesiskais regulējums, bet dažādi mīti, nepamatotas bailes, kas bieži saistītas ar sarežģītiem tehnoloģiskiem terminiem, nevis ar reāliem apdraudējumiem,” tā situāciju komentē D. Pelenis.

Eksperti arī norāda, ka stratēģija “viss mākoņos” uzņēmumos var tikt ieviesta pakāpeniski – tā vietā, lai vienā piegājienā pārceltu visus datus uz centriem mākoņos, var sākt ar izmantojamās programmatūras nomaiņu mākoņdatošanas vai SaaS pakalpojumiem.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Programmatūra
Comments are closed.

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Revolut laiž klajā Robo digitālo padomu platformu Latvijā, lai automatizētu ieguldījumus

revolut ir laidusi klajā savu Robo digitālās padomu platformas pakalpojumu Latvijā. Jaunai…