Sākums Programmatūra Sistēmas Plag.lv pirmais darbības gads Latvijā: plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk

Sistēmas Plag.lv pirmais darbības gads Latvijā: plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk

2 minūtes lasīšanai

No programmas plaģiāta atklāšanai studentu darbos Plag.lv palaišanas momenta pagājis gads, un jau ir redzami pirmie pozitīvie rezultāti. Kopumā gada laikā pārbaudes veiktas vairāk nekā 20 000 reižu: 2000 pārbaužu veica pasniedzēji, 18 000 – studenti.
Plag.lv sistēmas izstrādātāji rūpīgi seko, lai sistēma strādātu nevainojami un atklātu visu plaģiātu akadēmiskajos darbos.
Pirmajās sistēmas testa pārbaudēs secināts, ka studentu darbos, kas veidoti 2010.–2013. gadā, apmēram katrā 3.-4. dokumentā bija plaģiāts. Šodien šis rādītājs nedaudz samazinājies – plaģiāts atrodams apmēram tikai katrā piektajā darbā.
No vienas puses, šāda tendence nevar neiepriecināt. Tas nozīmē, ka mūsu pārbaudes sistēma nav izveidota veltīgi un tiešām dod augļus. No otras puses, plaģiāta Latvijas augstskolu studentu darbos joprojām ir daudz. Salīdzinājumam: Francijā, kur arī veiksmīgi darbojas mūsu sistēma, plaģiātu atrod tikai vienā no 12 studentu nodotajiem darbiem,” saka programmas Plag.lv pārstāvis Arturs Vinkevičs.
Francijā plaģiāta īpatsvars darbos nepārsniedz 5%, bet Latvijā un Lietuvā šis rādītājs ir 12 – 14%. Un, lai arī ne Lietuvā, ne Latvijā nav norādīts, kāds plaģiāta īpatsvars ir pieļaujams, sistēmas izstrādātāji uzstāj, ka tehniskais plaģiāts nedrīkst būt vairāk par 5% no visa teksta. Tieši šo rādītāju ievēro arī citas plaģiāta noteikšanas programmas visā pasaulē.
Kopumā situāciju Latvijas zinātnē var nosaukt par pieņemamu. Dublētā satura samazināšanās pozitīvā tendence studentu darbos mūs ļoti priecē, taču, protams, vēl ir jāstrādā. Mēs ļoti ceram, ka nākamais sistēmas darbības gads palīdzēs vēl vairāk mazināt plaģiātismu Latvijas augstskolās,” pauž Arturs Vinkevičs.
Jāatgādina, ka sistēma Plag.lv strādā Latvijā no 2014. gada septembra. Tā sniedz iespēju pārbaudīt jebkādu akadēmisko darbu kā studentiem, tā pasniedzējiem. Gudrā sistēma analizē un salīdzina darbu ar simtiem tiešsaistes avotu – no bibliotēkām līdz ziņu portāliem. Plag.lv izmanto pasniedzēji visās Latvijas augstskolās bez izņēmuma.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Programmatūra
Komentāri ir slēgti

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Krāpnieki LMT vārdā izsūta viltus ziņas

Aktivizējušies krāpnieki, kas mobilo sakaru operatora SIA “Latvijas mobilais telefon…