7. oktobris, 2015

Sistēmas Plag.lv pirmais darbības gads Latvijā: plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk

No programmas plaģiāta atklāšanai studentu darbos Plag.lv palaišanas momenta pagājis gads, un jau ir redzami pirmie pozitīvie rezultāti. Kopumā gada laikā pārbaudes veiktas vairāk nekā 20 000 reižu: 2000 pārbaužu veica pasniedzēji, 18 000 – studenti.
Plag.lv sistēmas rūpīgi seko, lai strādātu nevainojami un atklātu visu plaģiātu akadēmiskajos darbos.
Pirmajās testa pārbaudēs secināts, ka studentu darbos, kas veidoti 2010.–2013. gadā, apmēram katrā 3.-4. dokumentā bija plaģiāts. Šodien šis rādītājs nedaudz samazinājies – plaģiāts atrodams apmēram tikai katrā piektajā darbā.
No vienas puses, šāda tendence nevar neiepriecināt. Tas nozīmē, ka mūsu pārbaudes nav izveidota veltīgi un tiešām dod augļus. No otras puses, plaģiāta Latvijas augstskolu studentu darbos joprojām ir daudz. Salīdzinājumam: Francijā, kur arī veiksmīgi darbojas mūsu sistēma, plaģiātu atrod tikai vienā no 12 studentu nodotajiem darbiem,” saka programmas Plag.lv pārstāvis Arturs Vinkevičs.
Francijā plaģiāta īpatsvars darbos nepārsniedz 5%, bet Latvijā un Lietuvā šis rādītājs ir 12 – 14%. Un, lai arī ne Lietuvā, ne Latvijā nav norādīts, kāds plaģiāta īpatsvars ir pieļaujams, sistēmas uzstāj, ka tehniskais plaģiāts nedrīkst būt vairāk par 5% no teksta. Tieši šo rādītāju ievēro arī citas plaģiāta noteikšanas programmas visā pasaulē.
Kopumā situāciju Latvijas zinātnē var nosaukt par pieņemamu. Dublētā satura samazināšanās pozitīvā tendence studentu darbos mūs ļoti priecē, taču, protams, vēl ir jāstrādā. Mēs ļoti ceram, ka nākamais darbības gads palīdzēs vēl vairāk mazināt plaģiātismu Latvijas augstskolās,” pauž Arturs Vinkevičs.
Jāatgādina, ka Plag.lv strādā Latvijā no 2014. gada septembra. Tā sniedz iespēju pārbaudīt jebkādu akadēmisko darbu kā studentiem, tā pasniedzējiem. Gudrā sistēma analizē un salīdzina darbu ar simtiem tiešsaistes avotu – no bibliotēkām līdz ziņu portāliem. Plag.lv izmanto pasniedzēji visās Latvijas augstskolās bez izņēmuma.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda