5. septembris, 2016

Kā cilvēks: ļaunprogrammatūra mācās, kā rīkoties, lai apietu Google Play Store pretkrāpšanas mehānismus

speciālisti ir konstatējuši Trojas zirgu ar nosaukumu Guerilla, kas cenšas pārvarēt Google Play Store pretkrāpšanas mehānismus. Tas izmanto viltus Google Play klienta lietotni, kas uzvedas tā, it kā aiz tās stāvētu īsts cilvēks. Šī viltus lietotne ļauj uzbrucējiem veikt ēnu reklāmas kampaņas, izmantojot inficētās ierīces, lai lejupielādētu, instalētu, novērtētu un komentētu Google Play publicētās mobilās lietotnes. Šī ļaunprogrammatūra spēj ļaunprātīgi izmantot Google Play mehānismus tikai no sakņotām ierīcēm.image.related.articleLeadwide.620x349.2fpfw
Tā kā Google Play ir miljoniem lietotāju un programmatūras izstrādātāju platforma, tā ir arī pievilcīgs kibernoziedznieku mērķis. Cita starpā kibernoziedznieki izmanto Google Play Store tā dēvēto šuabana kampaņu veikšanai, kas ir plaši izplatītas Ķīnā. Tās ir krāpnieciskas reklāmas darbības, kuru mērķis ir izvirzīt tirgū kādas likumīgas lietotnes, piešķirot tām visaugstāko novērtējumu, palielinot to lejupielāžu skaitu un publicējot pozitīvus komentārus par tām Google Play. Parasti šo reklāmas kampaņu izpildei izmantotās lietotnes nerada inficētās īpašniekam nekādus standarta draudus, piemēram, nezog datus vai naudu, taču tās tik un tā var nodarīt kaitējumu: spēja lejupielādēt papildu lietotnes inficētajā ierīcē var radīt papildu izdevumus par mobilā interneta datplūsmu, un dažkārt šuabana lietotnes līdztekus bezmaksas lietotnēm spēj slepeni instalēt maksas programmas, par maksājuma metodi izmantojot upura Google Play kontam piesaistīto bankas karti.
Lai īstenotu šīs kampaņas, noziedznieki izveido vairākus viltus Google Play kontus vai inficē lietotāju ar speciālu ļaunprogrammatūru, kas slepeni veic darbības Google Play, pamatojoties uz komandām, kas tiek saņemtas no hakeriem.
Kaut gan Google ir stipri aizsardzības mehānismi, kas palīdz atklāt un bloķēt viltus lietotājus, lai nepieļautu krāpnieciskas darbības, šķiet, ka Trojas zirga Guerilla autori mēģina tos pārvarēt.
Trojas zirgs tiek nogādāts uzbrukumam pakļautajā ierīcē, izmantojot sistēmlauzni Leech — tā ir ļaunprogrammatūra, kas piešķir uzbrucējam inficētās lietotāja privilēģijas. Šīs privilēģijas dod uzbrucējam neierobežotas iespējas rīkoties ar datiem šajā ierīcē. Cita starpā tās dod piekļuvi upura lietotājvārdam, parolēm un autentifikācijas marķieriem, kas lietotnei ir obligāti vajadzīgi, lai tā varētu sazināties ar oficiālajiem Google pakalpojumiem, un kas nav pieejami parastām lietotnēm nesakņotās ierīcēs. Pēc instalēšanas Trojas zirgs Guerilla izmanto šos datus, lai sazinātos ar Google Play Store, it kā tas būtu īsta Google Play lietotne.
Šie noziedznieki ir ļoti uzmanīgi: viņi ir pietiekami piesardzīgi, lai izmantotu īsta lietotāja autentifikācijas datus, turklāt viņi no viltus klienta lietotnes sūta pieprasījumus Google Play, kas izskatās tieši tāpat kā pieprasījumi, kurus izdotu īsta lietotne.
Cita neparasta lieta saistībā ar šo Trojas zirgu ir tā, ka ļaunprogrammatūras veidotāji ir centušies imitēt veidu, kādā īsti lietotāji mijiedarbojas ar veikalu. Piemēram, pirms pieprasīt lapu, kur atrodas noteikta lietotne, tas meklē interesējošo lietotni, kā to darītu cilvēks, ja viņam vajadzētu atrast kādu lietotni.
izstrādājumi nosaka ļaunprogrammatūru GuerillaTrojan.AndroidOS.Guerrilla.a.
Lai pasargātu sevi un savu mobilo ierīci no ļaunprogrammatūrām, kas ir domātas pārvaldītām ierīcēm, speciālisti iesaka:

  • neatļaujiet instalēt lietotnes no citiem avotiem, izņemot oficiālos veikalus;
  • izmantojiet pārbaudītus drošības risinājumus, lai aizsargātu savu pārvaldīto ierīci no ļaunprogrammatūrām un citiem kiberdraudiem;
  • nesakņojiet savu ierīci.

Lai vairāk uzzinātu par metodēm, kādas kibernoziedznieki piekopj, lai ļaunprātīgi izmantotu Google Play Store, izlasiet žurnāla rakstu tīmekļa vietnē Securelist.com.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

lvLatviešu valoda