28. jūlijs, 2017

Kā kafijas automāts izslēdza rūpnīcas vadības telpu

Anonīms ķīmijas inženieris nesen informēja par kafijas automātu, kas izslēdza rūpnīcas vadības telpu, pieslēdzoties lokālam kafijas automāta tīklam. Izpētot cēloņus, tika konstatēts, ka izspiedējvīruss WanaCrypt0r 2.0 (jeb tā dēvētais WannaCry) pieslēdzas kafijas aparātam un caur to ar interneta starpniecību piekļuva uzņēmuma darba datoriem.

Kaspersky Lab pētnieki jau dažus gadus pēta šādas drošības problēmas, kas ir saistītas ar lietisko internetu, un norāda, ka tā vājā ļauj ļaundariem radīt haosu ar nelielu vai nekādu atbildību par to.

  1. gadā Kaspersky Lab pētnieki izmeklēja potenciālos draudus, ko rada ikdienas mājturības priekšmeti, tostarp ar viedtālruni vadāms kafijas automāts. Eksperiments parādīja ievainojamību, kas ļāva viegli piekļūt personas datiem. Nedrošas šifrēšanas dēļ kafijas automāts sniedza uzbrucējam veidu, kā nolaupīt vietējā tīkla paroli.

Tagad ir ievērojami audzis gan lietiskā interneta ierīcēm vērsto ļaunprogrammatūru, gan ar tām saistīto incidentu skaits. Nesenais pārskats liecina, ka Kaspersky Lab pētījumos ir atklāts vairāk nekā septiņtūkstoš atšķirīgu ļaunprogrammatūru paraugu, kas rada nopietnas problēmas. Visbiežāk lietotāja ierīce tiek padarīta par robottīkla sastāvdaļu. Nesen mēs izanalizējām lietiskā interneta tārpu Hajime, kas darbojas kopš 2016. gada oktobra, un atklājām milzīgu vienādranga robottīklu, kas ir izveidots no gandrīz 300 tūkstošiem ierīču. Šis robottīkls turpina attīstīties arī pašlaik, bet tā mērķis joprojām nav zināms.

Pavisam nesen mēs esam pieredzējuši, ka lietiskā interneta apdraudējums sasniedz jaunu līmeni un ietekmē rūpnieciskās vadības kiberdrošību, kas var būt nopietna problēma uzņēmumiem. Inficējot lietiskā interneta ierīces, uzbrucēji var iekļūt izolētā rūpnieciskajā tīklā. Eksperti iesaka uzņēmumiem pievērst īpašu uzmanību šādu ierīču lietošanai un pilnīgi nepaļauties uz to drošības garantijām, citādi tas var izraisīt bīstamas sekas.

 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.