28. jūlijs, 2017

Kā kafijas automāts izslēdza rūpnīcas vadības telpu

Anonīms ķīmijas inženieris nesen informēja par kafijas automātu, kas izslēdza rūpnīcas vadības telpu, pieslēdzoties lokālam kafijas automāta tīklam. Izpētot cēloņus, tika konstatēts, ka izspiedējvīruss WanaCrypt0r 2.0 (jeb tā dēvētais WannaCry) pieslēdzas kafijas aparātam un caur to ar interneta starpniecību piekļuva uzņēmuma darba datoriem.

Kaspersky Lab pētnieki jau dažus gadus pēta šādas drošības problēmas, kas ir saistītas ar lietisko internetu, un norāda, ka tā vājā drošība ļauj ļaundariem radīt haosu ar nelielu vai nekādu atbildību par to.

  1. gadā Kaspersky Lab pētnieki izmeklēja potenciālos draudus, ko rada ikdienas mājturības priekšmeti, tostarp ar viedtālruni vadāms kafijas automāts. Eksperiments parādīja ierīces ievainojamību, kas ļāva viegli piekļūt personas datiem. Nedrošas šifrēšanas dēļ kafijas automāts sniedza uzbrucējam veidu, kā nolaupīt vietējā Wi-Fi tīkla paroli.

Tagad ir ievērojami audzis gan pret lietiskā interneta ierīcēm vērsto ļaunprogrammatūru, gan ar tām saistīto incidentu skaits. Nesenais pārskats liecina, ka Kaspersky Lab pētījumos ir atklāts vairāk nekā septiņtūkstoš atšķirīgu ļaunprogrammatūru paraugu, kas rada nopietnas problēmas. Visbiežāk lietotāja ierīce tiek padarīta par robottīkla sastāvdaļu. Nesen mēs izanalizējām lietiskā interneta tārpu Hajime, kas darbojas kopš 2016. gada oktobra, un atklājām milzīgu vienādranga robottīklu, kas ir izveidots no gandrīz 300 tūkstošiem ierīču. Šis robottīkls turpina attīstīties arī pašlaik, bet tā mērķis joprojām nav zināms.

Pavisam nesen mēs esam pieredzējuši, ka lietiskā interneta apdraudējums sasniedz jaunu līmeni un ietekmē rūpnieciskās vadības sistēmas kiberdrošību, kas var būt nopietna problēma uzņēmumiem. Inficējot lietiskā interneta ierīces, uzbrucēji var iekļūt izolētā rūpnieciskajā tīklā. Eksperti iesaka uzņēmumiem pievērst īpašu uzmanību šādu ierīču lietošanai un pilnīgi nepaļauties uz to drošības garantijām, citādi tas var izraisīt bīstamas sekas.

 

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda