24. septembris, 2015

Par krāpnieku mērķi kļuvuši tie, kas interesējas par bēgļu tematiku

Antivīrusu programmas „eScan” radītāji brīdina – kamēr Sīrijas kara bēgļi plūst uz Eiropu, cenšas apkrāpt lētticīgus lasītājus, kas seko jaunumiem un reportāžām par šo sāpīgo tēmu. Vēl vairāk mēģinājumu iedzīvoties uz citu rēķina var sastapt pasniegtus kā ziedojumu vākšanu kara bēgļu atbalstam.

Drošības eksperti norāda, ka kara bēgļu tēmu saviem kaitnieciskajiem nolūkiem izmantoja arī agrāk, taču visbiežāk tas notika e-pastu veidā: lietotāji saņēma maldinošas vēstules ar lūgumu palīdzēt it kā Sīrijā esošai un kara briesmas pārdzīvojošai meitenītei. Tagad krāpnieki cenšas ar šokējošiem attēliem vai uzmanību piesaistošiem virsrakstiem pievilināt lasītājus savām kaitnieciskajām interneta vietnēm.

„Ar nolūku ieinteresēt pēc iespējas vairāk potenciālo upuru, ņem talkā hiperbolizētas, teju neticamas, taču neīstas ziņas. Ja virsrakstā tiek apgalvots, ka notiek kaut kas nereāls un to jūs nekur citur neredzēsiet, tad vajadzētu padomāt, vai ir vērts klikšķināt uz tādas saites, jo tā var būt krāpšana,” norāda „eScan” pārstāvja Baltijas valstīs uzņēmuma „Baltimax” produktu vadītājs Deivids Švēgžda.

Lai izvairītos no krāpnieku tīkliem, jāievēro noteikti drošības pasākumi. Pirms uzklikšķināt uz kādas saites, kas it kā ved uz šokējošu video, piemēram, par bēgļu izlaušanos pie Lietuvas un Latvijas robežas, vajadzētu pievērst uzmanību tam, kur ir izvietota šī saite – visbiežāk kaitnieciskās saites tiek izplatītas e-pastos un sociālajos tīklos. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, kas šo saiti ir izvietojis vai atsūtījis, uz kādu interneta vietni tā ved.

Vislielāko apdraudējumu rada melīgi lūgumi palīdzēt bēgļiem, ziedojot viņiem kādu noteiktu naudas summu. „Tikko pasaulē notiek kāda vai lielāka nelaime, zibenīgi parādās fiktīvas labdarības organizācijas, kas izkrāpj naudu no līdzcietīgiem cilvēkiem,” atzīst D.Švēgžda.

Tiem, kas vēlas palīdzēt kara bēgļiem, vajadzētu uzmanīgi izvēlēties labdarības vai bezpeļņas organizāciju, kas šim mērķim vāc ziedojumus. Bažīties vajadzētu, ja neatrodat nekādu oficiālu informāciju par līdzekļu vācēju. Tāpat ļoti uzmanīgi vajadzētu ziedot interneta vietnēs, izmantojot kredītkarti. Šādos gadījumos kartes dati var tikt saglabāti un cilvēks ne tikai zaudēs ziedoto naudu, bet krāpniekiem būs arī iespēja no konta vēlāk piesavināties vairāk līdzekļu.

„eScan” speciālisti atgādina, ka sekojot karstākajiem jaunumiem vienmēr vajadzētu izmantot jaunāko antivīrusu aizsardzību, instalēt būtiskos atjauninājumus, lai dators būtu maksimāli pasargāts un lietotāji izvairītos no krāpnieku tīkliem un iespējamiem zaudējumiem, uzklikšķinot uz ļaunatūras saites.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda