19. augusts, 2016

Tehnoloģijas, kuras izturējušas laika pārbaudi

Neticami, bet dažas no lietām, kuras mēs šobrīd izmantojam, ir izgudrotas jau labu laiku atpakaļ. Un kas ir vēl svarīgāk – šīs ir attīstījušās un tiek izplatītas visā pasaulē. Mēs piedāvājam palūkoties uz lietām un tehnoloģijām, kurām patiešām ir izdevies izturēt laika pārbaudi.

1. Baterija

Pazīstamais itāļu fiziķis Alesandro Volta izveidoja mūsdienu akumulatora prototipu jau 1799. gadā. Šobrīd baterijas mēs izmantojam ļoti daudzās noderīgās ierīcēs.

2. Automašīna

Pirmos zīmējumus izveidoja Leonardo da Vinči, bet ieguldījumu auto izplatīšanā un popularizēšanā deva Henrijs Fords.

3.

ir viena no svarīgākajām biroja tehnikām. Šobrīd lielu popularitāti ir guvuši 3D printeri, kas spēj drukāt praktiski jebko līdz pat sīkākajai detaļai.

4.

projekts tika uzsākts 1984. gada janvārī Stīva Džobsa vadībā. Šodien datoriem ir jau 32 gadi. Protams, programmatūra, sastāvdaļas un materiāli ir būtiski mainījušies, Bet joprojām ir populārs un uzticams dators.
5. QWERTY klaviatūra

Datori var kļūt plānāki, vieglāki un jaudīgāki, taču pieticīgā QWERTY klaviatūra paliek nemainīga. Amerikāņu izgudrotājs Kristofers Šolzs izgudroja pirmo rakstāmmašīnu un 1873. gadā nāca klajā ar taustiņiem, kurus mūsdienās izmanto miljardiem cilvēku.

6. Mobilais telefons

Motorolla DynaTAC 8000X bija pasaulē pirmais portatīvais telefons un iznākšanas brīdī maksāja 4000 ASV dolārus (3500 eiro). Tas notika 1983. gadā. Šodien mūsdienu pasauli ir grūti iedomāties bez mobilā telefona.

7. x86 procesors

Procesora arhitektūra ar instrukciju kopumu pirmo reizi tika izmantota Intel procesoriem. Pirmais 80286 procesors tika izlaists 1978. gadā.
8. Microsoft Office

Pirmais Microsoft Office, kas izstrādāts 80. gados, ekspluatācijā nonāca 1990. gadā, šobrīd to izmanto vairāk nekā 1 miljards cilvēku visā pasaulē.

9. Datorpele

Pirmā pele tika izgudrota 1946. gadā. Neskatoties uz viedtālruņu un planšetdatoru izplatību pasaulē, datorpele vēl joprojām ir ļoti populāra.

10. Komandrindu interfeiss

Komandrindu interfeiss (CLI) pirmo reizi tika izveidots 60. gadu vidū un bija paredzēts, lai ievadītu tekstu virknes, kas izpilda komandas. Lai gan liela daļa no mums vairs neizmanto grafisko interfeisu, to plaši izmanto programmētāji.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda