Sākums Programmatūra 18+ saturs, bīstami svešinieki, nepārdomāti pirkumi: Kaspersky Lab stāsta par briesmām, kas bērniem draud tīmeklī

18+ saturs, bīstami svešinieki, nepārdomāti pirkumi: Kaspersky Lab stāsta par briesmām, kas bērniem draud tīmeklī

8 minūtes lasīšanai

Mūsdienu bērniem līdzās ir daudz ierīču — datoru, viedtālruņu, planšetdatoru. Izmantojot šīs ierīces, mazie lietotāji nonāk internetā un jūtas tur ne mazāk brīvi kā reālajā dzīvē. Tas biedē mammas un tētus: saskaņā ar aptauju* 53 % vecāku baidās, ka viņu bērns internetā redzēs nevēlamu saturu, un katrs desmitais ir pārliecināts, ka tas jau ir noticis.

Pētot jaunākās paaudzes intereses internetā, eksperti konstatēja, ka ir ļoti noraizējušies arī par bērna iespējamo saziņu ar bīstamiem svešiniekiem (44 %). Šādi sarunbiedri var aizvainot bērnu, izvilināt no viņa konfidenciā informāciju, piedāvāt īstas tikšanās. Šīs bailes ir pamatotas, jo bērnus internetā visvairāk interesē tieši saziņas līdzekļi, galvenokārt sociālie tīkli. 77 % no bērnu kopējās darbības internetā ietilpst kategorijā «Interneta komunikācijas līdzekļi» (sociālie tīkli, tīmekļa e-pasts un tērzētavas). Vēl vienas augošas briesmas sociālajos tīklos ir kiberiebiedēšana, tas ir, vajāšana un pazemošana internetā, kas bieži izraisa smagas psiholoģiskās traumas, jo īpaši, ja virtuālais konflikts pāraug īstā.

Bernu aktivitates timekli

Bērnu aktivitātes internetā sadalījums. ējais rādītājs par vienu gadu (2014. gada oktobris–2015. gada oktobris). Kaspersky Security Network

Vēl bērni internetā nonāk pēc datorspēlēm (11 %) un lai samaksātu par pirkumiem interneta veikalos vai maksājumu sistēmās (4 %). Bērnu neatļauta piekļuve vecāku tiešsaistes maciņiem ne vien rada finansiālus zaudējumus, bet arī var nodrošināt bērnam piekļuvi nevēlamam saturam.

Mazākā mērā bērnu vidū ir populāras citas nodarbes, piemēram, pirātisko programmu, videomateriālu, mūzikas, pornogrāfijas un erotikas, kā arī vecāku instalēto bloķēšanas programmu darbības principu un apiešanas paņēmienu meklēšana un kategoriju «Ieroči», «Vardarbība» un «Necenzēta leksika» tīmekļa vietņu apmeklēšana.

Lai gan iespējamo risku ir daudz, katrs piektais pieaugušais neveic nekādus pasākumus, lai pasargātu savu bērnu, un tikai 22 % ir instalējuši vecāku kontroles rīkus.

Lai aizsargātu bērnus internetā, Kaspersky Lab ir izstrādājis specializēto risinājumu Kaspersky Safe Kids, kas ir saderīgs ar visām populārākajām operētājsistēmām. Drošības programma ne vien ļauj kontrolēt, ko jaunais lietotājs dara internetā un cik daudz laika tur pavada, bet arī nodrošina iespēju izsekot zvanus un īsziņas bērna viedtālrunī un noteikt viņa atrašanās vietu, izmantojot ģeogrāfiskās atrašanās vietas noteikšanas funkciju.

«Jā, vecākiem ne vienmēr patīk tas, ko bērni meklē vai dara internetā, taču stingri aizliegumi nepalīdzēs atrisināt šīs problēmas. Bērniem ir vajadzīga uzmanība, tāpēc sarunājieties ar viņiem, uzziniet, kas viņiem patīk, kas viņus interesē, ar ko viņi aizraujas. Lai jums neko nevajadzētu aizliegt, ir jābūt līdzās svarīgos bērna dzīves brīžos, jāinteresējas par viņa aizraušanos, jābūt viņa sabiedrotajam un līdzdalībniekam rotaļās un vaļaspriekā,» uzskata pazīstamais Krievijas aktieris un televīzijas raidījumu Maksims Vitorgans, kas atbalsta Kaspersky Lab centienus pasargāt jaunos interneta lietotājus.

«Būtībā Kaspersky Safe Kids ir drošinājums bērnam, kurš vienatnē dodas internetā. Drošinājums tādā situācijā ir vajadzīga ne mazāk kā iekarojot klinšu kraujas. Taču, tāpat kā klinšu kāpšanā, ar drošinājumu vien nepietiek. Ir jāprot patstāvīgi tikt galā ar visām situācijām. Visu iespējamo interneta un informācijas tehnoloģiju apdraudējumu, kā arī tiešsaistes etiķetes pārzināšana un izpratne ir pamatprasmes, kas nepieciešamas, lai sekmīgi un droši uzturētos internetā,» secina Kaspersky Lab bērnu interneta drošības eksperte Marija Namestņikova.

Ielādēt vairāk rakstus
Load More By Jānis Alksnis
Load More In Programmatūra
Comments are closed.

Iesakām izlasīt šādus rakstus

Revolut laiž klajā Robo digitālo padomu platformu Latvijā, lai automatizētu ieguldījumus

revolut ir laidusi klajā savu Robo digitālās padomu platformas pakalpojumu Latvijā. Jaunai…