1. oktobris, 2015

Dzenoties pēc produktivitātes, uzņēmumi riskē ar savu datu drošību

Drošības eksperti ir vienisprātis, ka pasaulē arvien izplatītākā tendence izmantot personīgās ierīces darbam, tā dēvētā „BYOD“ (Bring Your Own Device – angl. atnes savu personīgo ierīci), apdraud biznesa datu drošību. Visvairāk riskē tie uzņēmumi, kas biznesa drošības politikas piemērošanā neņem vērā privāto ierīču izmantošanu darba uzdevumu veikšanai un nenodrošina darbinieku pienācīgu apmācību.

Šī gada sākumā publiskotā „Tech Pro Research“ pētījuma rezultāti atklāja, ka 74% organizāciju jau izmanto vai arī plāno ieviest „BYOD“ biznesa praksi. Tiek prognozēts, ka šī tendence arvien vairāk izplatīsies, pateicoties viedo ierīču popularitātei, tāpēc nepieciešams nekavējoties veidot piemērotu biznesa datu drošības politiku.

„Lai palielinātu produktivitāti, vairumam uzņēmumu ir ļoti izdevīgi, ka darbinieki sinhronizē darba kalendāru vai e-pastu personīgajā tālrunī, atbild uz darba e-pastiem mājās, izmantojot privāto datoru. Par kādu gan biznesa datu aizsardzību var runāt, ja uzņēmumā visi darbinieki ar privātajām ierīcēm pieslēdzas uzņēmuma e-pastam, intranetam, datu bāzēm, dalās ar failiem un katalogiem starp dažādām ierīcēm un pat failu glabāšanas vietnēm, piemēram, „Dropbox“?” – norāda „Blancco“ risinājumu pārstāves uzņēmuma „Baltimax“ produktu vadītājs Deivids Švēgžda.

Šāda dzīšanās pēc produktivitātes atver durvis drošības apdraudējumam un riskam zaudēt uzņēmuma intelektuālo īpašumu, īpaši tad, ja mainās darbinieki vai arī ja viņi atjauno savas personīgās ierīces. Vairums uzņēmēju, lai arī ir progresīvi un tehnoloģiski attīstīti, ne pārāk labi izprot atšķirību starp mobilo ierīču vadību (angl. Mobile Device Management) un mobilo drošību.

Uzņēmumu vadītājiem un IT administratoriem vajadzētu pievērst uzmanību tam, vai visiem darbiniekiem nepieciešams darba uzdevumus veikt, izmantojot personīgos viedtālruņus un datorus. Jāpievērš uzmanība arī tam, cik bieži darbinieki pieslēdz savas privātās ierīces darbam paredzētajam datoram. Uzlādējot savu tālruni vai planšetdatoru, darbinieki var netīšām sinhronizēt datus, līdz ar to ne tikai darbinieka privātie dati, piemēram, un kontakti, nokļūst darba datorā, bet arī darba dati var atrasties privātajā ierīcē.

„Nav nekā sliktāka kā pieņemt drošības politiku, par kuras pastāvēšanu darbinieki neko nezina. Ja nekomunicējat ar saviem darbiniekiem par to, kas ir atļauts un kas ir aizliegts, atliek vainot tikai pašiem sevi, ja biznesa dati noplūdīs vienkāršas neuzmanības dēļ,” norāda eksperts D.Švēgžda.

„BYOD“ praktizējošajiem uzņēmumiem vajadzētu pastāvīgi saviem darbiniekiem atgādināt ievērot elementārus drošības noteikumus, lai personīgās ierīces neapdraudētu biznesa drošību: neinstalēt nezināmas programmas, neklikšķināt uz neskaidrām saitēm, neatvērt e-pastos sūtītus .exe tipa failus, ierīcēs izmantot automātisko aizslēgšanas funkciju ar aizsardzību.

Uzņēmuma iekšējās drošības politikā vajadzētu iekļaut precīzus norādījumus, kā jārīkojas ar uzņēmuma ierīcēs glabātajiem datiem, norakstot vecas ierīces, un kas jādara IT daļai, kad mainās darbinieki. Izvēloties neatjaunojamo datu dzēšanas risinājumu, nepieciešams pieprasīt izdzēšanu apliecinošu sertifikātu.

Padalies ar šo ziņu sociālajos tīklos

Jānis Alksnis

Esmu moderno tehnoloģiju entuziasts ar ilggadēju un plašu pieredzi dažādās informāciju tehnoloģiju jomās, ar savu skatījumu uz lietu kārtību.

Spiediet šeit, lai atstātu komentāru

Avatar for Kāmītis
Kāmītis - 10. novembris, 2015 Atbildēt

Kas nu tur par darba efektivitāti un produktivitāti. Ta ir mērīšanās ar krāniņiem. Ja darbinieks neefektīvi strādā ar to tehniku, kas ir uzņēmumā, tad kāda pārbīļa sakarā viņš pēkšņi sāks produktīvi strādāt ar planšeti?! Un priekš kam uzņēmumam tas narkomānu dēlis vajadzīgs darbam? Kādēl darbinieki nesēž un nestrādā, bet vazājas kur apkārt? Tur jau arī ta daba efektivitāte pazūd, kamēr valkājas apkārt.

Vieta komentāram


Piedāvātais serviss ietver diskusijas un komentārus, kas atļauj mijiedarboties lietotājiem. Vietnes autors nekontrolē ziņojumus, informāciju un failus, kas tiek piegādāti ziņojumu dēlim. Lietojot šo servisu Jūs piekrītiet sekojošiem noteikumiem:

  • Jūs nedrīkstat traucēt citus lietotājus, saskaņā ar LR civillikumu.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt jebkāda veida nelikumīgu, draudošu, aizskarošu, apmelojošu, neslavu ceļošu, neķītru, vulgāru, pornogrāfisku, zaimojošu un piedauzīga rakstura informāciju t.s. bildes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt informāciju, programmas vai jebkāda veida materiālus, kas aizsargāti ar LR likumu par autortiesībām.
  • Aizliegts nosūtīt, publicēt datus, kas var saturēt datorvīrusus vai arī datus, kas var saturēt kaitīgas komponentes.
  • Jūs nedrīkstiet nosūtīt, publicēt materiālus, kuriem ir komerciāls raksturs, ja tā nav iepriekš saskaņota ar vietnes autoru.
  • Vietnes autors neatbild par rakstu komentāru saturu un aicina lasītājus būt tolerantiem, iztikt bez rupjībām un saglabāt elementāras pieklājības normas.
  • Vietnes komentāros ir aizliegta jebkāda veida politiskā reklāma un aģitācija. Šī noteikuma neievērošanas gadījumā var tikt liegta iespēja pievienot komentāru uz nenoteiktu laiku.

Noteikumu neievērošanas gadījumā:

  • Bloga autors patur tiesības dzēst lasītāja komentārus un liegt pieeju blogam, kā arī bloga autors patur tiesības izmantot komentāru saturu pēc saviem ieskatiem.

Ja netiek ievēroti augstāk minētie lietotāju noteikumi, tiek uzskatīts, ka ir pārkāptas autora tiesības un atkarībā no pārkāpuma rakstura vai sekām pārkāpējs saucams pie likumā noteiktās administratīvās vai kriminālās atbildības.

lvLatviešu valoda